С лед близо седем месеца пътуване в Космоса космическият апарат "ИнСайт" на НАСА кацна на повърхността на Марс след рисковано прекосяване на атмосферата на червената планета, съобщи НАСА от контролния си център в Пасадина, щата Калифорния, предадоха Франс прес и ДПА.
Няколко минути след кацането сондата изпрати първата си снимка от повърхността на Марс, с мъглив образ, вероятно заради облака прах от кацането, но на която се вижда хоризонтът на планетата.
There’s a quiet beauty here. Looking forward to exploring my new home. #MarsLanding pic.twitter.com/mfClzsfJJr
— NASAInSight (@NASAInSight) 27 ноември 2018 г.
НАСА не е спускала апарат на Марс от шест години. Предишният апарат, който кацна на Червената планета, е роувърът "Кюриосити" - през 2012 г. За него беше използвана различна технология за спускане.
Мястото за кацане на "ИнСайт" е близо до "Кюриосити" - в равнината Елизиум планициа.
Една от задачите на апрарата е да премести двата основни инструмента на повърхността. Досега това не е правено.
Единият инструмент ще се опита да проникне на дълбочина 5 м, за да измери вътрешната температура на планетата. Досега измервания са правени най-много на дълбочина 2,5 м, но на Луната от мисията "Аполо".
"ИнСайт" пренася и сеизмометър, за да провери за първи път дали на Марс има трусове. Друг инструмент ще проследи въртенето на планетата спрямо оста и изместването й, за да бъде разбрано какви са размерът и съставът на ядрото й.
Преди научните инструменти да бъдат инсталирани, ще минат поне 10 седмици. Топлинната сонда ще заработи след още няколко седмици.
Продължителността на мисията "ИнСайт" е предвидена за една марсианска година, която е равна на две земни.
Космическият апарат "ИнСайт" тежи 385 кг. Мисията е с бюджет 1 милиард долара. В нея участват също учени от Франция, Германия и други европейски държави.
Now that NASA's InSight is on Mars, what's it going to do? See for yourself with your smartphone (this is a lot of fun on desktop, too) #MarsLanding https://t.co/uFVXYIBgUc pic.twitter.com/8FzoDMPBll
— NYT Science (@NYTScience) 26 ноември 2018 г.
Европейският маросход ще търси живот на Марс
Мъск: Има 70% шанс да се преместя на Марс
Учени обориха твърденията, че на Марс изригва вулкан
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!