В лабораториите в САЩ учените работят по иновативни тестове с животни и насекоми за ранно откриване на рак, предава Voice of America (VOA). Последните изследвания показват, че пчелите и кучетата могат да открият болестта по-рано от машините. По-рано тази година изследователи от Мичиганския държавен университет откриха, че медоносните пчели могат да откриват рак на белия дроб благодарение на острото си обоняние.
„Нашият свят е визуален. Светът на насекомите се основава изцяло на миризмата, така че тяхното обоняние е много, много добро“, казва Дебаджит Саха, което е асистент по биомедицинско инженерство в Мичиганския държавен университет.
Екипът на Саха установява, че пчелите могат да открият рак на белия дроб по дъха на пациента.
„Нашето изследване наистина показва, че медоносните пчели могат да откриват рак на белия дроб и евентуално други заболявания въз основа на миризмата на тези клетки“, казва Саха.
Пчелите бяха впрегнати и след това изложени на синтетични съединения, които имитираха дъха на пациент с рак на белия дроб. В 93% от случаите пчелите са могли да различат дъха на рака от изкуствения дъх на здрав човек. Пчелите също така можеха да различават различните видове рак на белия дроб.
„Наистина смятаме, че диагностицирането на рака с помощта на дъх може да промени правилата на играта. Причината е, че много пъти откриваме рака късно, когато туморът вече е пораснал, което може да се установи в системата за образна диагностика“, казва Саха.
Пчелите са впрегнати и след това са изложени на синтетични съединения, които имитират дъха на пациент с рак на белия дроб. В 93% от случаите пчелите различават дъха на рака от изкуствения дъх на здрав човек. Пчелите също така можеха да различават различните видове рак на белия дроб.
На други места изследователите работят с кучета за ранно откриване на рак. Животните са обучени да разпознават специфични миризми на рак.
„Много други животни също имат доста интензивни и способни обоняния. Но част от това, което прави кучетата толкова добри, е, че те си сътрудничат с хората и така предават тази информация“, казва д-р Синди Ото.
„Част от успеха на кучетата се дължи на тяхната превъзходна чувствителност за откриване на молекули на миризми в сравнение с всичко, което в момента имаме на пазара“, казва експертът.
Тъй като кучетата помагат в работата по изолиране на характеристиките на миризмите на рака, надеждата е, че в крайна сметка ще могат да бъдат създадени електронни носове, които да възпроизвеждат способностите на тези кучета за откриване на миризми на рак.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!