В Хималайските планини в Северна Индия хиляди млекопроизводители са изправени пред криза през зимата поради недостиг на фураж. Сега достъпна храна за животни, разработена от учени, им помага да преживеят месеците, когато земята е заснежена, и да повишат производителността на добитъка си.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Анджана Пасрича в своя репортаж.
Раджив Кумар се е запасил с този нов фураж за наближаващата зима за кравите, които отглежда в планините на Северна Индия.
“В хълмистите райони винаги има недостиг на зелена трева. Става тежко през зимата от ноември до април. Трябваше да храним добитъка с плява, която нямаше полезни хранителни вещества, а само им пълни стомасите”, обяснява млекопроизводителят Ражив Кумар.
Фуражът се прави чрез процес на ферментация след рязане и уплътняване на култури като царевица и трева. Може да се използва целогодишно.
“Фермерите се интересуват от приемането на тази технология. Този фураж е евтин, има по-висока хранителна стойност, продуктивността на животните се подобрява и те боледуват по-малко”, казва ученият Арун Кумар.
Откакто започна да храни животните си с този фураж, Раджив Кумар казва, че доходите му също са се увеличили.
“Всяка крава дава два до три литра повече мляко дневно, отколкото е давала преди“, казва Кумар.
Цената на този фураж го прави достъпен за всички фермери.
“За да направим този фураж, ние превръщаме зелената трева в нещо като туршия, която може да се съхранява дълго време, до шест месеца“, обяснява разработчикът Шивани Каточ.
Новият фураж подобрява не само здравето на животните, но и здравето на хората.
“Млякото от животни, които се хранят с подобна храна, има повече микроелементи като витамини A, D3 и E и минерали като калций и фосфор”, обяснява тя.
Учените казват, че в Индия не се обръща много внимание на качеството на храната за животни.
Готовият за употреба фураж също помага на по-възрастни фермери като Бал Кришан Шарма, които се борят с недостига на работна ръка, който е често срещан в тези райони. Някога имал три крави – сега притежава само една, предава VOA.
“Откакто започнах да използвам този фураж, забелязах, че производството на моето краве мляко се е повишило и е по-здравословно“, казва Кумар.
Освен във варели, фуражът се опакова и в чували, които са по-лесни за транспортиране в отдалечени райони.
Нашето предизвикателство е да убедим повече фермери да започнат да използват новия фураж, казват разработчиците на идеята.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!