И зследовател на OpenAI, превърнал се в информатор, е бил намерен мъртъв в апартамент в Сан Франциско, съобщиха властите.
Тялото на 26-годишния Сучир Баладжи е открито на 26 ноември, след като от полицията съобщиха, че са получили обаждане с молба да проверят какво е състоянието му.
Съдебният лекар в Сан Франциско е установил, че смъртта му е самоубийство, а полицията не е открила доказателства за насилие.
OpenAI whistleblower Suchir Balaji, who accused the company of breaking copyright law, found dead in apparent suicide pic.twitter.com/VRsCAZwnZN
— BNO News (@BNONews) December 14, 2024
През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект OpenAI, която води редица съдебни дела във връзка с практиките си за събиране на данни.
През октомври New York Times публикува интервю с Баладжи, в което той твърди, че OpenAI е нарушила американското законодателство за авторските права, докато е разработвала популярния си онлайн чатбот ChatGPT.
В статията се казваше, че след като е работил в компанията в продължение на четири години като изследовател, Баладжи е стигнал до заключението, че „използването на данни, защитени с авторско право, от OpenAI за създаването на ChatGPT нарушава закона и че технологии като ChatGPT вредят на интернет“.
OpenAI твърди, че нейните модели са „обучени на базата на публично достъпни данни“.
Баладжи напусна компанията през август, като заяви пред New York Times, че оттогава работи по лични проекти.
Той е израснал в Купертино, Калифорния, преди да започне да учи компютърни науки в Калифорнийския университет в Бъркли.
Говорител на OpenAI заяви в изявление, цитирано от CNBC News, че е „съкрушен да научи тази невероятно тъжна новина“.
Former OpenAI researcher and whistleblower found dead at age 26 https://t.co/JqvAUJlyKp
— CNBC (@CNBC) December 14, 2024
Американски и канадски издатели на новини, включително New York Times, и група писатели на бестселъри, сред които и Джон Гришам, подадоха съдебни искове, в които твърдят, че компанията незаконно е използвала новинарски статии за обучение на своя софтуер.
През ноември OpenAI заяви пред Би Би Си, че софтуерът ѝ е „основан на принципите на справедливото използване и свързаните с тях международни принципи на авторското право, които са справедливи за създателите и подкрепят иновациите“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!