О тношенията между Индия и Китай неведнъж са били подлагани на изпитание от един основен въпрос: Къде започва нашата земя и къде свършва вашата? Граничните спорове между двете ядрени сили неведнъж са стигали и до въоръжени сблъсъци помежду им, пише Deutsche Welle.
Сега едно предаване на индийската новинарска телевизия NDTV разпали страстите в страната. В него беше обяснено как Индия губи земя в полза на Китай вследствие на движението на тектоничните плочи в този регион на света.
India and China are neighbors that for centuries have disagreed over certain stretches of their shared borders. Indian commentators now suggest the countries' shared tectonic plates are moving unfairly in China’s favor. 🤯https://t.co/Urjy8CDUHM
— DW Science (@dw_scitech) November 12, 2024
- Какво представляват тектоничните плочи?
Земната кора е като пъзел, съставен от много части: Има няколко гигантски океански и много по-малки континентални плочи (на земната кора). Учените обаче не са единодушни по отношение на точния брой на по-малките плочи. Те „плуват“ във вътрешната разтопена мантия на Земята. Когато магмата от ядрото на планетата изригва нагоре през пукнатини, плочите се изместват - често с няколко сантиметра за година.
Това природно явление се случва от милиарди години и всъщност е напълно нормално. Плочите или се раздалечават една от друга, трият се една в друга, или се подпъхват една под друга. В резултат на това континентите също се движат по силата на т.нар. тектоника на плочите.
- Какво е уникалното на индийската плоча?
Преди 50 милиона години индийската плоча се сблъсква с евразийската плоча, върху която лежи Китай, с такава скорост, че предизвиква придвижване с около 30 сантиметра на година. Заради това учени от Германския център за геоложки изследвания (GFZ), заедно с техни колеги от Националния институт за геофизични изследвания на Индия и Свободния университет в Берлин нарекоха Индийския континент „най-бързият в света“.
Why India Is Disappearing Under China In Tectonic Tug-Of-War https://t.co/sfbR0klhnT pic.twitter.com/WU16bhbvBK
— NDTV (@ndtv) November 3, 2024
Проблемът обаче е, че скоростта си има цена. От сблъсъка между двете плочи са се образували Хималаите, най-високата планинска верига в света, и са били предизвикани множество земетресения в региона.
Но в Индия виждат и нещо много по-лошо: този процес води до постоянна загуба на земя от Индия. През милионите години след историческия сблъсък Индия се е придвижила с около 2 000 километра към Северна Азия. Днес Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай.
- Ще изчезне ли в крайна сметка Индия?
„Ако Индия продължи да се подпъхва под Евразийската плоча, страната в крайна сметка ще изчезне“, казва Сабрина Мецгер от GFZ. Тя обяснява също, че скоростта на придвижване ще продължи да намалява.
Въпреки това Индия може да загуби земя по съвсем друга причина, а именно - заради повишаването на морското равнище. Всъщност това би трябвало да ни притеснява повече, отколкото движението на тектоничните плочи в една или друга посока, уверява Мецгер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!