И нцидент e възникнал с един от двата 50-тонни крана, които България изпрати на помощ на сръбската железница, съобщава NOVA.
Транспортното министерство: Първите две цистерни с амоняк край Пирот вече са изтеглени
Преди три дни техника и служители на Националната компания „Железопътна инфраструктура” заминаха за Пирот, за да помогнат при разчистването на авариралите цистерни с амоняк. Вчера един от крановете се е наклонил, докато повдигал един от дерайлиралите вагони.
Пращаме техника и експерти за изтеглянето на цистерните от Сърбия
При инцидента няма пострадали.
Още вчера една от петте дерайлиралите цистерни е издърпана до гара Пирот. Друга е изправена на релсите, за да се разтовари в автоцистерна.
„Понеже работим на временен железен път при завъртането на крановата част на крана, железният път подаде и кранът се свлече в лявата си част и се наклони“, каза Емил Симеонов, ръководител на българския екип.
Мобилен екип ще следи качеството на въздуха в района на Калотина
От цистерната обаче започнали да изтичат малки количества амоняк.
„Беше наполовина празна. При движението на течността, се люлее цистерната и беше необходима много прецизна и внимателна работа за поставяне на цистерната върху релсите. Успяхме да я поставим на релсите, да я изтеглим 25 метра и да я обезопасим“, допълва Симеонов.
До пълното източване на цистерната, работата спира. Едва когато сръбските власти кажат, че е безопасно, ще се изгражда ново временно жп. трасе за крана.
Две жертви след тежкия инцидент с товарен влак в Сърбия
„Подхождаме много внимателно към работата. Засега всички колеги са живи и здрави, нямаме контузени. Нямаме ранени, нямаме никакъв инцидент. Работата върви абсолютно успешно“, пояснява Симеонов.
Още от София 11-те български служители тръгват със защитни облекла, които не свалят на терен.
„Всяко разклащане на цистерната предизвикваше изливане на амоняк. В много малки количества, разбира се, но по тази причина през цялото време ние бяхме с маски, за да можем да си предпазим здравето“, каза той.
Кризисният щаб в Пирот все още не е отменил бедственото положение в града.
„Очакваме всичко да бъде наред до около 11 януари. Ако всичко върви по план, най-късният срок е 11-ти“, заяви Сретен Савов - координатор на Кризисния щаб в Пирот.
Диляна Дойчинова от Пресцентъра на Министерството на транспорта припомни в ефира на NOVA, че в края на изминалата седмица България изпрати на сръбската държава техника.
"Помощта включваше два 50-тонни крана, 2 крика и 11 служители на НКЖИ. „За инцидент не можем да говорим. Колегите работят по план – вдигнати са две цистерни през изминалия ден. По време на втората цистерна тя натежава, поради което поддава едната част на пътя", обясни Дойчинова.
Тя уточни, че българските служители са били изтеглени от мястото на инцидента поради продължаващото изтичане на амоняк.
След инцидента край Пирот: Какво е количеството на изпуснатия амоняк
Колко опасен е амонякът за човешкото здраве?
След изтичането на амоняк: Част от авариралите цистерни бяха изтеглени
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!