П редложението за ново име на Македония - Република Илинденска Македония не се одобрява от опозицията в Гърция, но се харесва от Америка, пишат гръцки медии.
Новото предложение стана известно след среща на премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев в София на 17 май.
Илинден и Илинденско-Преображенското въстание се идентифицират с македонския иредентизъм, смята лидерът на гръцката опозиционна партия „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис и казва, че неговата партия никога няма да приеме това име.
По време на посещението си на гръцкия остров Корфу Мицотакис се спря и на преговорите по името на Македония и новото предложение.
„През последните дни чухме и аз лично бях информиран, че се обсъжда името "Илинденска Македония". Това име се идентифицира с националистическо въстание, което тогава централен лозунг имаше „Македония за македонците“ и формирането на голяма Македония със столица Солун. С други думи, същото име, за което говори и вероятно още разговаря Ципрас, е въплъщение на иредентизма“, каза Мицотакис и добави, че му се струва, че "винаги, когато Ципрас преговаря нощем и сам, е опасен за националните интереси“.
„Наистина се надявам, въпреки че г-н Ципрас още не ни е уведомил, че това име вече го е отхвърлил като неприемливо, тъй като обижда историята на нашата страна и което при никакви обстоятелства не може да бъде прието“, добави той.
Обединена Македония е концепция от края на 19 век с цел е обединението на географската област Македония в една държава, с главен град Солун, в Гърция. Иредентизмът е искане за анексиране на чужди територии към предполагаемо еднонационалната държава.
Регионът не трябва да се връща назад. Този съвместен гръцко-македонски порив за разрешаване на 25-годишния спор трябва да доведе до успех. В тази борба, основана върху миналото, ще изградим проспериращо бъдеще.
Това каза македонският премиер Зоран Заев, цитиран от държавното радио.
"Светът внимателно следи общата ни инициатива. Лично съм благодарен за подкрепата от международната общност, на всички наши приятели, които лично се ангажират, за да успее тази историческа възможност за нашите две страни, за региона и Европа", подчерта Заев и добави: "Правителството ще работи максимално за окончателно решаване на 25-годишния спор.
"Никога не сме били по-близо до решение, а приятелството ни никога не е било по-голямо. Бъдещето е прекалено важно, за да се оставим пред затворено и тъмно бъдеще. Трябва да се противопоставим на разделението, популизма, изолацията и на манталитета, че всички ни са врагове. Много е важно гражданите да разберат, че не става въпрос за лява или дясна опция, а за отворено или затворено общество", каза още македонският министър-председател.
В анализ за възможните ходове на гръцките политици по отношение на предложението "Република Илинденска Македония" гръцкият вестник "Катимерини" посочва, че американците напълно подкрепят плана, който е на масата.
Това стана ясно след вчерашния телефонен разговор между гръцкия премиер Алексис Ципрас и американския вицепрезидент Майк Пенс за преговорите с македонския премиер Зоран Заев.
Според "Катимерини" основният сценарий за решаване на спора за името е "Република Илинденска Македония" без превод.
Гърция отхвърли новото име за Македония, Скопие отговори
Консултации в Македония и Гърция за новото име
Македонска медия разкри за какво име са се разбрали Ципрас и Заев в София
Панос Каменос, министър на отбраната и коалиционен партньор на Ципрас, засега се държи дистанцирано, но смята, че няма да застраши коалицията.
Според "Катимерини" е много важно как министърът на външните работи Никос Кодзияс реагира. Той отново ще се срещне с македонския си колега Никола Димитров в четвъртък и петък в Ню Йорк, а ще се върне в Атина след 10-дневна серия от интензивни контакти в САЩ, Брюксел, Берлин и Париж.
Предстоящата среща в Ню Йорк е от изключително значение, според много наблюдатели тя е ключова.
Ако планът бъде приет в двата парламента, Македония ще получи покана за НАТО на срещата на върха през юли и ще започне предприсъединителни преговори с ЕС, се предвижда в анализа на гръцкия вестник.
Въпреки това кабинетът на Ципрас поиска времево и географско определение в името.
Македонското правителство държи на позицията си, че Република Илинденска Македония на практика изпълнява условията за времево определение, макар мнозина да твърдят, че „илинденска“ е всъщност термин с историческо съдържание, в което опозиционните гръцки партии видяха иредентизъм.
Отново на масата за преговори се връщат предложенията за име като Горна и Нова Македония.
„Името наистина е екстравагантно, защото в света няма държава, чието име да е образувано по подобен начин – със споменаване на историческо събитие чрез народното име на един църковен празник. Точно затова веднага имаше реакция и на двете страни”, коментира проф. Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие и понастоящем председател от българска страна на съвместната Българо-македонска комисия. Коментара си направи в "Здравей, България" по NOVA.
И добави, че в известен смисъл такова име би било по-удобно за Гърция, защото по този начин спорният смисъл се насочвал в друга посока.
"Ако името Илинденска Македония наистина е предложено от премиера Зоран Заев, го приемам като потвърждение, че признават общата история", каза преди дни Екатерина Захариева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!