„Парадайс Пейпърс” или "Досиетата от Рая", уличават компанията "Apple" и шампиона от "Формула 1" Люис Хамилтън в избягване на данъци.

Международният консорциум на разследващи журналисти (ICIJ) в неделя публикува първите резултати от анализа на секретни файлове, получили наименованието „Досиетата от рая” (Paradise papers), или още "Райските документи", показващи измъкване на големи международни компании и известни политици от плащането на данъци.

Черен списък на данъчните убежища излиза до края на годината, а финансовите министри на държавите членки на Евросъюза обсъждат санкции за така наречените „тайни зони". 

Хамилтън не е платил налог от повече от 3 милиона паунда с ДДС

върху частния си самолет. Адвокатите му обясниха, че това не отговаря на истината, а клиентът им не е направил нищо незаконно.

В "Парадайс Пейпърс" се твърди още, че компанията "Apple" държи по-голямата част от активите си в Джърси, където данъците са по-ниски. Отговорът на "Apple" е, че това не е намалило данъците на компанията и тя си остава най-големия данъкоплатец в света. 

В документите вече изплуваха името на кралица Елизабет Втора, връзки на министър на Тръмп с Русия, както и финансови схеми с участието на поп звездите Мадона и Боно.

От събраните документите стана ясно, че около 10 милиона от личните средства на кралица Елизабет Втора

са били инвестирани в две офшорни сметки. Каква е схемата? Кралицата има компания, която управлява нейните недвижими имоти. Говорим за сума от 512 млн. паунда. През 2004 и 2005 г. част от тези милиони отиват в две офшорни сметки.

Кузман Илиев, водещ и анализатор в Bloomberg TV, изрази съмнение, че кралица Елизабет Втора е наясно къде се инвестират средствата, с които тя разполага – и нейните лични, и процентът, който тя получава от имотите на кралската фамилия.

„Това са инвестиционни фондове, които могат да са регистрирани на тези острови заради удобното данъчно облагане. Тези пари, тези спестявания, не са нещо лошо. Те просто са в една данъчна среда, която е в една много добра форма на данъчно облагане. Избрали са тази възможност. Но данъчният рай изчезва като функция. Защото правителствата правят спогодбите помежду си, така че става абсолютно невъзможно за никого да скрие от правителството каквото и да било”, добави Кузман Илиев. 

Пенсионният фонд на британските парламентаристи PCPF

инвестирал в офшорна зона на остров Джърси (в Ламанша) 6,6 млн. паунда (8,6 млн. долара), съобщи електронното издание на в. „Файненшъл таймс”.

Изданието нарича това „неудобно откровение за политиците, които критикуват данъчните оазиси”.

Освен това, PCPF вложил, по данни на изданието, над 6 млн. паунда (почти 7,9 млн. долара) в компаниите Amazon („Амазон"), Apple („Епъл") и Alphabet („Алфабет") чиято собственост е Google („Гугъл").

Британските политици многократно са критикували тези технологични гиганти от САЩ във връзка с плащането на данъци.

Както каза говорителят на камарата на общините, PCPF и много други пенсионни фондове влагат капитали в инвестиционни компании, които са под различна юрисдикция. 

Юрий Милнер е руски милиардер

и инвеститор в големи проекти, в технологичните среди, в които Милнер инвестира, често се повдига въпросът откъде идват неговите пари. Документите разкриха - Юрий Милнер, който чрез компаниите си държи 8% от Facebook и 5% от Тwitter, получава парите си от Кремъл.

През 2009-2010 г. фондацията "Ди Ес Ти Глобал" на руските милиардери Милнер и Алишер Усманов е купувала акции на Фейсбук и Туитър с пари на "Гапром инвестхолдинг" и на банката ВТБ, пишат руски медии. 

В новата партида разобличаваща информация

има пет разлики от предишната, която беше направена преди година и половина

- известна като "Панама пейпърс", Панамалийкс, и аферата "Мосак Фонсека", пишат Михаил Бушуев, Роман Гончаренко и Андрей Гурков от "Дойче Веле". 

В "Райските досиета" е документирана дейността на десетки компании и физически лица в офшорни зони – малки държави или територии с изгоден данъчен режим. Журналисти от 67 държави, участващи в ICIJ, няколко месеца са проучвали файловете, до които са получили достъп.

Публикацията за изводите им се осъществи година и половина след появата на „Панамските досиета”, които досега бяха смятани за най-голямото изтичане на информация, с която журналисти са работили. Новата партида разкрития напомня на предишната, но има и своя специфика.

Големината на досието

Обемът на сегашното изтичане на информация е по-малък, ако се сравнява като единици цифрова информация: 1,4 срещу 2,6 терабайта – толкова „тежаха” архивите на панамската юридическа фирма Mossack Fonseca, която се занимава с регистрация на офшорни компании. Ако сравняваме броя на документите, „Досиетата от рая” са повече: 13,4 срещу 11,5 милиона.

Затова и броят на журналистите, включени в анализа на информацията е почти същият – около 400 души.

Обхват на изтеклата информация

Разликата между „Досиетата от рая” и „Панамските досиета” е в това, че сегашните публикации се основават не на архивите на една фирма, а на цяла редица източници.

Като цяло, според в. „Зюддойче цайтунг”, в основата на материалите са 21 изтичания на информация, които дават представа за дейността в 19 офшорни юрисдикции.

Огромна част от документите са от архивите на две фирми – адвокатската кантора Appleby и компанията Asiaciti Trust, предлагаща доверително управление.

Разлики между Mossack Fonseca и Appleby

Панамската Mossack Fonseca не се смяташе за фирма, която се тревожи за имиджа си и за това да проверява задълбочено клиентите си. Затова когато преди година и половина избухна скандалът с „Панамските досиета”, привържениците на офшорните сделки защитиха позицията си като казаха, че става дума за „черна овца” в бранша.

Appleby пък точно обратното – влиза в „магическия пръстен на офшорните компании” – група от най-уважаваните адвокатски кантори, предоставящи услуги по регистриране на компании в т. нар. данъчни оазиси. „Ако дори в „магическия пръстен” нещата не са както трябва, цялата офшорна финансова система има проблем”, цитира „Зюддойче цайтунг” Джон Кристенсен от независимата организация Tax Justice Network, която се бори срещу укриването на данъци.

От гледна точка на съставителите на „Райските и „Панамските” досиета, двете кантори не са се старали достатъчно да проверяват произхода на финансовите средства на клиентите им, като по този начин са способствали за корупция и пране на пари.

За разлика от Mossack Fonseca, която избра тактиката на мълчанието, адвокатската кантора Appleby се защитава активно и твърди, че не вижда никакви нарушения на закона в попадналите в пресата документи.

Значение на разобличенията

На 16 октомври 2017 в Малта от взрив на бомба, заложена в автомобил, загина журналистката Дафне Каруана Галиция. Това стана година и половина след обнародването на „Панамските досиета”. Дафне не беше член на журналистическия консорциум, който анализира документите, но на базата на публикуваните материали направи собствено разследване за тогавашния министър-председател на Малта.

Скандалът, който предизвикаха нейните разкрития, доведе до предсрочни избори в тази страна членка на ЕС. Доста държави с облекчен данъчен режим и възможности за намаляване на данъците като Холандия и Андора, решиха да се откажат от редица подобни практики.

Освен това, в Исландия „Панамските досиета” доведоха до оставка на министър-председателя и петима други политици, а президентът трябваше да се откаже от намерението си отново да се кандидатира на поста.

Оттеглиха се ръководителите на няколко големи компании (например на банка ABN Amro), както и премиерът на Пакистан.

С други думи, публикацията на „Панамските досиета” не остана без резултат. Едва ли публикации на „Досиетата от рая” ще има същия ефект. Преди всичко заради това, че описаните в тях факти в голямата си част не изглеждат като нарушение на закона.

Критика на офшорната система

Именно в това, вероятно, е основната разлика при последното изтичане на информация: във всички публикувани сведения, на пръв поглед няма състав на престъпление. Описаните практики са известни и законни.

„Законни, но несправедливи” – отбеляза в интервю за „Дойче Веле” Зилке Грюнвалд от швейцарското онлайн издание Republik, която участва в друго голямо международно разследване през 2017 – описание на схемата за пране на пари от Русия, получила названието „Руска пералня” или „Ландромат”. По него се води наказателно разследване в Швейцария.

Затова Грюнвалд нарича публикацията на „Досиетата от рая” „критика на системата”. Според журналистката, главните въпроси в контекста на новото изтичане днес трябва да изглеждат така: защо е възможно да има укриване на данъци в такава форма, кога ще последва политическа реакция и какво е нужно, за да започнат политически промени.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 9 минути

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Свят Преди 44 минути

Съдии и адвокати обясниха, че решението на Апелативния съд в Плоещ е абсурдно

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 2 часа

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 3 часа

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

Любопитно Преди 5 часа

Инициативата цели да насърчи култура на по-осъзната, етична и безопасна ​онлайн комуникация

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

България Преди 5 часа

В градината, която посещава, са извършени над 200 проби

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 5 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 5 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 6 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 7 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 7 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 7 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 7 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

<p>Мишел Обама разкри защо е пропуснала клетвата на&nbsp;Тръмп</p>

„Избрах себе си“: Мишел Обама обясни отсъствието си от встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 7 часа

Тя подчерта, че отсъствието ѝ е било личен избор, направен в името на вътрешния ѝ комфорт

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 7 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател