Р ешението на администрацията на Байдън да одобри използването от Украйна на американски оръжия за атакуване на цели на територията на Русия изглежда решаващо важно. Украинците твърдят, че тази промяна ще провали настъплението на Кремъл в Харковска област и може би дори ще обърне хода на войната. Руските официални лица и пропагандатори твърдят, че това е сериозна ескалация и заплашват да нанесат ответен удар по Съединените щати или техните съюзници.
И двете твърдения вероятно ще се окажат несъстоятелни, посочва "Уошингтън поуст" в анализ, цитиран от "Фокус".
Русия обвини Украйна в масиран ракетен удар
Това решение е от значение, макар и по друга причина - то бележи поредната ескалация на спиралата "зъб за зъб“, която непрекъснато увеличава рисковете от разрастване на войната, без да предлага път за прекратяването ѝ.
Това не е първият път, когато Съединените щати, под натиска на Украйна и западните си съюзници, преминават праг, считан преди това за крайна линия. Предишните решения за пускови установки HIMARS, касетъчните бомби, боеприпасите с голям обсег и задаващите се F-16 също бяха реакция на руски успехи на бойното поле.
Ударите навътре в Русия с американски оръжия могат да забавят военните операции около Харков, но няма да променят съществено ситуацията. Руското настъпление в района вече буксува край град Волчанск, който се намира на десетина километра от руската граница. С ударите по линиите за снабдяване в самата Русия настъплението може да се забави още повече, но руснаците вероятно ще се адаптират, както са се адаптирали към предишните американски действия. В края на краищата американските оръжия редовно се използват за поразяване на руските снабдителни линии и командни пунктове в окупираната Източна Украйна, но въпреки това Русия реализира успехи там. И така, изтощителната война ще продължи.
Шефът на НАТО: Украйна има правото да удря цели в Русия
Данните от миналото също така сочат, че Москва няма да ескалира конфликта, само защото Съединените щати предоставят нова оръжейна система или облекчават ограниченията за вече доставена такава. В момента Русия, относително погледнато, печели войната, така че е малко вероятно президентът Владимир Путин да поеме риска да провокира пряк конфликт със Съединените щати и техните съюзници. Москва може и да отговори, но вероятно ще го направи по косвен или асиметричен начин, а не да изстреля ракета към европейска столица следващата седмица.
Истинският проблем с решението на Байдън, според "Уошингтън поуст" е, че Вашингтон за пореден път направи важна промяна в политиката си реактивно - в отговор на действия на Русия, а не като част от по-широка стратегия за прекратяване на войната. Руснаците ще продължат да натискат и след три или шест месеца Съединените щати може да се окажат отново в същата позиция, под натиск на подобна украинска и съюзническа кампания, изкушени да прекрачат следващия праг, за да се опитат да обърнат поредната негативна траектория. Както се изрази държавният секретар Антъни Блинкен: "ще продължим да правим това, което сме правили досега, а именно, при необходимост, да се адаптираме и приспособяваме“.
Украйна прехвана 48 руски дрона и пет ракети
Но адаптацията и приспособяването не представляват стратегия, а реактивната ескалация при липса на стратегия не е разумна политика. Ескалирането на участието на САЩ в този или в който и да е друг конфликт, трябва да се ръководи от идея за това как да се сложи край на войната. В този случай това би изисквало да се докаже, че украинските удари в Русия с използване на американски системи са част от интегрирана стратегия за прекратяване на войната при условия, благоприятни за Украйна и САЩ.
Както Вашингтон многократно е заявявал, войната ще свърши на масата за преговори. Но Украйна и Западът не показват никакви признаци, че са готови да започнат преговори с Русия. Това прави по-нататъшната ескалация неизбежна, посочва "Уошингтън поуст".
Тази спираловидна динамика - на нестихваща руска агресия и все по-нарастваща военна подкрепа на Запада за Украйна, за да се противодейства на инерцията на Москва - се разгръща вече почти две години и половина. Без процес на договаряне тя може да продължи още дълги години. И един ден едната или другата страна може най-накрая да се препъне в действителна червена линия, което да доведе до точно тази голяма ескалация, която администрацията на Байдън се опитва да избегне.
Междувременно Украйна ще продължи да страда, а разходите на Запада за войната ще продължат да нарастват. Трябва да има по-добър начин за управление на най-значимия военен конфликт на това поколение, смята "Уошингтън поуст".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!