Д о известен храм в историческия кралски квартал на Банкок на видеозапис от охранителна камера се вижда как мъж паркира мотоциклета си, сваля каската си, така че лицето му се вижда ясно, и спокойно преминава през пътя.
Няколко минути по-късно се чуват изстрели. Друг мъж пада на земята.
Убиецът се връща бързо до мотоциклета си, като изглежда, че изхвърля нещо, докато го прави, и потегля.
Жертвата е Лим Кимя, 73-годишен бивш парламентарист от основната камбоджанска опозиционна партия CNRP, която беше забранена през 2017 г. Според тайландската полиция той е бил улучен в гърдите с два куршума. Той току-що е пристигнал в Банкок със съпругата си с автобус от Камбоджа, предава BBC.
Полицейски служител се е опитал да го реанимира, но той е обявен за мъртъв на място.
„Той беше смел, с независим ум“, казва пред BBC Моновития Кем, дъщеря на лидера на CNRP Кем Соха.
„Никой освен камбоджанската държава не би искал да го убие“, смята тя
Лим Кимя има двойно гражданство - камбоджанско и френско, но избира да остане в Камбоджа дори след като партията му е забранена. CNRP - Камбоджанската партия за национално спасение - е обединение на две предишни опозиционни партии и през 2013 г. е близо до победа над партията на Хун Сен, самопровъзгласилия се за „силен човек“, който управлява Камбоджа близо 40 години, преди да предаде властта на сина си Хун Манет през 2023 г.
A politician was shot dead in Bangkok. Did another country do it? https://t.co/u29fdWeleb
— Jonathan Head (@pakhead) January 9, 2025
След близкия резултат на изборите през 2013 г. Хун Сен обвинява CNRP в държавна измяна, закрива я и подлага членовете ѝ на съдебен и друг тормоз. През 2023 г. Кем Соха, който вече е прекарал шест години под домашен арест, е осъден на 27 години затвор.
Политическите убийства на високо равнище, макар и да не са непознати, са сравнително редки в Камбоджа. През 2016 г. в Пном Пен е застрелян популярният критик на Хун Сен Кем Лей, а през 2012 г. е убит и активистът за опазване на околната среда Чут Ути.
По видеозаписа от охранителната камера тайландската полиция вече е идентифицирала убиеца на Лим Кимя като бивш офицер от тайландските военноморски сили, който сега работи като таксиметров шофьор на мотоциклет. Намирането му не би трябвало да е трудно.
Друг е въпросът дали убийството ще бъде напълно разследвано, пише BBC.
През последните години десетки активисти, бягащи от репресиите в Камбоджа, Виетнам, Лаос и Тайланд, бяха върнати обратно, след като потърсиха убежище, а в някои случаи бяха убити или изчезнаха. Групите за защита на правата на човека смятат, че между четирите съседни държави съществува неписано споразумение, което позволява на силите за сигурност на всяка от тях да преследват дисиденти през границата.
През ноември миналата година Тайланд изпрати шестима камбоджански дисиденти, заедно с малко дете, обратно в Камбоджа, където те веднага бяха хвърлени в затвора. Всички те бяха признати от ООН за бежанци. По-рано през годината Тайланд изпрати обратно във Виетнам и виетнамски активист.
В миналото тайландски активисти, борещи се срещу монархията, са били отвличани и изчезвали в Лаос, като се предполага, че това са направили тайландските сили за сигурност, действащи извън собствените им граници. През 2020 г. млад тайландски активист, избягал в Камбоджа, е отвлечен и изчезнал, като отново се предполага, че е дело на тайландски оперативни работници.
Поредно политическо убийство разтърси Венецуела (СНИМКА)
Камбоджанските власти не правят почти нищо за разследването и миналата година обявяват, че са приключили случая. Възможно е сега същото да се случи и с Лим Кимя.
„Тайланд де факто е ръководил „споразумение за размяна“, казва Фил Робъртсън, директор на Азиатската организация за защита на правата на човека и труда в Тайланд.
Дисиденти и бежанци се разменят срещу политически и икономически услуги със съседните държави. Разрастващата се практика на транснационални репресии в подрегиона на Меконг трябва да бъде спряна в нейния ход.
Когато завършилият в САЩ и Обединеното кралство Хун Манет наследява баща си на поста министър-председател на Камбоджа, се появяват предположения дали той няма да управлява с по-лека ръка. Но опозиционните дейци все още са преследвани и хвърляни в затвора, а малкото пространство, което беше останало за политическо несъгласие, беше почти напълно затворено.
От полупенсионирането си фигурата на Хун Сен все още витае над администрацията на сина му; сега той призовава за нов закон, който да заклейми като терорист всеки, който се опита да го замени.
Имаше всички белези на хладнокръвно, професионално убийство, коментират представители на ООН.
Тайланд, който тази година усилено лобираше за място в Съвета на ООН по правата на човека и го спечели, сега ще бъде подложен на натиск да покаже, че може да изправи пред съда тези, които стоят зад такова нагло убийство по улиците на столицата му.
*Във видеото: Как да се предпазим от нападение
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!