Руската информационна агенция ИТАР-ТАСС цитира представители на групата независими международни наблюдатели, според които изборите за президент на Русия изцяло отговарят на международните стандарти.
"Не забелязахме никакви нарушения,
изборите в Руската федерация може да послужат като образец за други страни", заяви на пресконференция в Москва сръбската наблюдателка Наташа Радулович. Преди нея подобни оценки дадоха и независими международни наблюдатели от Италия и Полша.
Повечето съобщения за изборни нарушения не намират потвърждение, заяви руското министерство на вътрешните работи, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Министерството обяви, че като цяло обстановката е спокойна. Имало само
няколко случая на телефонен тероризъм за поставени бомби в избирателни
секции, но сигналите са се оказали фалшиви.
Някои избирателни секции в Москва, които са били инструктирани да фалшифицират вота в парламентарните избори през декември м.г., този път са получили нареждане да гарантират, че днешните избори ще се произведат "в пълно съответствие със закона," заяви пред АП представител на избирателна комисия, пожелал анонимност.
Представителят разказа как през декември е манипулирал вота в избирателната си секция, за да даде на партията на Путин "Единна Русия" необходимата й преднина от 65%, докато всъщност тя била събрала не повече от 25% от гласовете.
В друга избирателна секция в Москва наблюдателят Кирил Райков сподели, че е бил свидетел на масирани изборни нарушения през декември, но днес всичко протичало "мирно и тихо." "Не мога да си обясня защо това е така," недоумяваше наблюдателят, цитиран от АП.
Агенцията, обаче, цитира опозиционни лидери и руски наблюдатели, които заявиха, че са станали свидетели на широко разпространени нарушения.
Лилия Шибанова от неправителствената организация "Голос" заяви, че получава сигнали за гласуване, при което избиратели са
транспортирани с автобуси, за да гласуват по няколко пъти.
Подобни случаи имало в Москва, Новосибирск - третият най-голям град в Русия, и южносибирският град Барнаул.
"Тези избори не са свободни (...) Няма да признаем президента за легитимен", каза Михаил Касянов, който беше първият премиер на Путин, а по-късно мина в опозиция.
Алексей Навални - един от най-харизматичните лидери на опозицията, заяви, че наблюдателите, обучени от неговата организация, също съобщават за широко използване на така нареченото "гласуване-въртележка".
"Тези избори няма да са честни, но ние
не трябва да се примиряваме,"
заяви, докато пускаше бюлетината си Михаил Горбачов - последният лидер на Съветския съюз, който е все по-критично настроен към Владимир Путин.
На сайта на "Голос" са изредени около 2000 оплаквания за нередности, включително избирателни списъци със съмнителна валидност и нефункциониращи камери в избирателни секции.
Уебкамерите бяха инсталирани в над 90 хил. избирателни участъци по инициатива на Путин в отговор на оплакванията от изборни фалшификации.
Наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, които следиха хода на изборите в Русия, изтъкнаха използването на административни ресурси по време на кампанията и гласуването, предаде РИА "Новости".
"Можем да кажем, че на тези избори
нямаше достатъчно законно съревнование,
тъй като бяха използвани административни ресурси за оказване на влияние", подчерта на пресконференция в Москва наблюдателят от ПАСЕ Тини Кокс.
Сходна е и оценката на президентските избори в Русия, съдържаща се в доклада на наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), предадоха световните агенции.
"Макар че кандидатите на вчерашните президентски избори в Руската федерация водеха предизборната си кампания без пречки, условията бяха очевидно нагласени в полза на един от кандидатите - настоящия премиер Владимир Путин. Нямаше реална надпревара, а злоупотребата с правителствени ресурси гарантира в нито един момент да няма съмнение кой ще е победителят", заяви на същата пресконференция ръководителят на наблюдателската мисия Тонино Пикула.
"Изборният процес се изроди при преброяването на гласовете, което бе оценено отрицателно в почти една трета от наблюдаваните избирателни секции", се казва още в доклада на наблюдателите, които също така призовават за щателно разследване на сигналите на опозицията за изборни измами. Председателката на мисията на Бюрото по демократическите институции и правата на човека към ОССЕ Хайди Талявини отбеляза, че "кандидатите не можеха да се съревновават на равна основа главно заради неравностоен достъп до средствата за информация и заради нарушения, свързани с използването на административни ресурси".
Кандидат-президентът на компартията Генади Зюганов, който е втори според досегашното преброяване на гласовете, заяви, че
не признава изборите за честни и справедливи.
"Не мога да ги призная нито за честни, нито за справедливи, нито за достойни", изтъкна той пред журналисти. Лидерът на комунистите уточни, че за него честни са онези избори, по време на които има диалог на властта с опозицията. Той припомни, че Владимир Путин отказа дебат с опозиционните кандидати.
Лидерът на "Справедлива Русия" Сергей Миронов, обаче, смята резултатите за обективни.
"Резултатите са обективни, потвърждавам",
каза той в ефира на телевизия "Първи канал". По думите му, данните се потвърждават от допитванията, направени от предизборния му щаб.
"Те, уви, са такива, каквито са", казва Миронов, но отбелязва, че за него резултатите са разбираеми.
Ръководителят на предизборния щаб на Путин - Станислав Говорухин, заяви, че това са "най-чистите избори в цялата руска история".
Той посочи, че твърденията на опозицията за съществени нарушения по време на президентските избори са необосновани.
"Спечелихме открити и честни избори. Благодаря на всички казали "да" на велика Русия",
каза просълзеният Путин на митинга, предаде РИА Новости.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!