С помняте ли си доброто старо време, когато си казвахме , че имаме „12 години, за да спасим планетата”? Това време много отдавна отмина, пише Мат Макгрейт в коментар за Би Би Си (BBC). Сега изглежда нараства консенсуса, че следващите 18 месеца ще бъдат от решаващо значение за справяне с кризата с глобалното затопляне и други екологични предизвикателства.
Миналата година Междуправителствената експертна група по изменение на климата съобщи, че за да се запази повишаването на световните температури под 1,5 градуса по Целзий този век, емисиите на въглероден диоксид ще трябва да бъдат намалени с 45% до 2030 г.
Днес обаче наблюдателите признават, че решителните политически стъпки за намаляването на въглеродните емисии ще трябва да се извършат преди края на следващата година. Идеята, че 2020 г е твърд краен срок, беше красноречиво адресирана от един от най-добрите световни учени по въпросите на климата, който говори през 2017 г.
„Климатичната математика е брутално ясна: докато светът не може да бъде излекуван в следващите няколко години, той може да бъде смъртоносно ранен от небрежност до 2020 г.”,
заяви Ханс Йоахим Шелнхубер, основател и почетен директор на Института по климата в Потсдам.
Смисълът, че краят на следващата година е последният шанс за изменението на климата, става все по-ясен. „Твърдо съм на мнението, че следващите 18 месеца ще решат способността ни да поддържаме изменението на климата до нива на оцеляване и да възстановим природата до равновесието, от което се нуждаем за нашето оцеляване”, каза наскоро и британският престолонаследник принц Чарлз.
Предупреждение: целият живот на Земята може да бъде унищожен
Колко още ще съществува животът на Земята
Защо следващите 18 месеца са толкова важни?
Принцът очаква поредицата от критични срещи в ООН, които трябва да се проведат от сега до края на 2020 г. Откакто глобалното споразумение за климата беше подписано в Париж през декември 2015 г., преговарящите бяха погълнати от спорове за правилника за пакта.
Но според условията на сделката, страните също така обещаха да подобрят плановете си за намаляване на въглеродните емисии до края на следващата година. Настоящите планове обаче не са достатъчно добри,з а да задържат температурите под т. нар. безопасна граница. В момента се движим към затопляне с 3 градуса по Целзий до 2100 г., а не с 1,5 градуса.
Тъй като държавите обикновено планират за 5 или 10 години напред, акоискаме да постигнем намаляване на въглеродните емисии с 45% до 2030 г., плановете за това трябва да са готови до края на 2020 г.
Какви са стъпките?
Първото голямо препятствие ще бъде специалната среща на високо равнище по въпросите на климата, свикана от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, която ще се проведе в Ню Йорк на 23 септември. Г-н Гутериш ясно каза, че иска да дойдат само страните, които могат да направят значителни предложения за подобряването на националните им планове за намаляване на въглеродните емисии.
Тази среща ще бъде последвана от 25-ата Конференция на страните, приели Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата в Сантяго, Чили, където най-голямото постижение вероятно ще бъде да се поддържа напредъка на процеса. Но наистина най-големият и важен момент вероятно ще бъде във Великобритания на 26-ата Конференция на страните, която ще се проведе в края на 2020 г.
Не става дума само за изменението на климата
Макар че решенията, взети по отношение на изменението на климата през следващата година, ще бъдат от решаващо значение, съществуват редица други ключови срещи за околната среда, които ще оформят природата за опазване на видовете и защита на нашите океани през следващите десетилетия.
Стряскащ доклад показа, че
до един милион вида (и растителни, и животински) може да изчезнат през следващите десетилетия.
За да се справят с това, правителствата ще се срещнат в Китай през следващата година, за да се опитат да постигнат споразумение, което ще защити съществата от всякакъв вид.
Ако всичко това се случи по най-добрия начин, светът може да има шанс да запази нашата естествена среда. Но предизвикателствата са огромни, а политическото участие е неравномерно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!