И нфлацията в еврозоната се повиши до 7,5% през март, достигайки нов рекорд, като остават месеци преди тя да достигне своя връх, предават от Reuters.
Наблюдава се ръст на потребителските цени в 19-те страни, споделящи еврото, тъй като войната в Украйна и санкциите срещу Русия изтласкаха цените на горивата и природния газ до рекордно високи нива.
Въпреки че енергетиката беше главният виновник за това, инфлацията в цените на храните, услугите и стоките за дълготрайна употреба надхвърли целта на ЕЦБ от 2% - още едно доказателство, че ръстът на цените е все по-голям и не е просто отражение на скъпия петрол.
Базисните цени се увеличиха, повишавайки риска високата инфлация да се утвърди, като връщането назад би било трудно.
Инфлацията, изключвайки цените на храните и горивата, наблюдавана отблизо от ЕЦБ, нарасна до 3,2%.
Всичко това поставя ЕЦБ пред трудна политическа дилема.
Основната ѝ задача е да накара инфлацията да достигне до 2%, но затягането на политиката сега би рискувало да срине икономиката, която вече се клати от последиците от войната в Украйна и продължаващото въздействие на пандемията COVID-19.
ЕЦБ оценява, че растежът през първото тримесечие е бил положителен, но през второто тримесечие растежът ще бъде почти нулев, тъй като високите цени на енергията намаляват потреблението и вредят на корпоративните инвестиции.
Това предполага, че еврозоната е близо до състояние на стагфлация, където бързата инфлация е съчетана със застоял растеж.
Високите цени на енергията традиционно са пречка за растежа и по този начин всъщност ще натежат върху инфлацията, след като непосредственият скок премине, повишавайки риска по-късно ръстът на цените да падне под целта.
Но ЕЦБ трудно може да игнорира високата инфлация, особено след като казва, че пикът ще дойде след три-четири месеца.
Безработицата в еврозоната е най-ниската от десетилетия, така че инфлацията в областта на заплатите, предпоставка за трайна потребителска инфлация, вече е започнала. А бездействието на ЕЦБ също би засилило очакванията за инфлацията, което вероятно ще направи растежа на цените по-постоянен.
ЕЦБ подцени ръста на цените през изминалата година, така че доверието към нея намалява.
Вероятният компромис ще бъде банката да затегне паричната политика тази година, но с малки стъпки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!