Р иск от спиране на газовите доставки за България няма. Това каза енергийният експерт Иван Хиновски в ефира на NOVA.
По думите му "Газпром" не може да си позволи подобни загуби.
"България получава газ по съвсем различно трасе от това, което е с риск за военни конфликти. Освен това през нас минава трансбалкански газопровод, който доставя газ на Гърция", посочи Иван Хиновски.
Ако газът от Русия спре: Кой как се подготвя
При подобни кризи ходовете са едни и същи, подчерта той.
"Тази игра беше играна преди време, когато вследствие на ограничени доставки от „Газпром” плюс други външни фактори, цената достигна 1820 евро за мегаватчас. Тогава 11 танкера, натоварени с втечнен американски и катарски газ, се върнаха по средата на пътя към Китай, разтовариха го в Европа и цената падна до 600-700 евро", обясни експертът.
Рекорден спад на цената на газа
"Акциите на "Газпром" вече се сринаха доста сериозно. Те и сега са ощетени и губят и не могат да си позволят "да ни накажат". Ако вдигнат цената, както руският президент Владимир Путин заплашва, Европа ще се обърне към подпазарите на втечнен газ и цената ще падне", добави Хиновски.
И обясни, че това не е станало до момента, тъй като природният газ все още е по-евтин от втечнения.
Вчера бившият руски президент и премиер Дмитрий Медведев, който продължава да бъде сред приближените на президента Путин, излезе с изявление в Twitter, което предизвика остра тревога на Стария континент, включително и в България, за рекорден скок на цената на синьото гориво и най-вече опасения от прекъсване на доставките и за нашата страна.
Ето как Русия печели от милиарди от заплахите срещу Украйна
"Добре дошли в новия свят, където европейците скоро ще трябва да плащат по 2000 евро за 1000 кубически метра природен газ, написа Медведев в социалната мрежа.
German Chancellor Olaf Scholz has issued an order to halt the process of certifying the Nord Stream 2 gas pipeline. Well. Welcome to the brave new world where Europeans are very soon going to pay €2.000 for 1.000 cubic meters of natural gas!
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) February 22, 2022
САЩ: Западът е 50%, а Китай с Русия са под 20% от икономиката на света
Руската компания "Газпром" има няколко основни трасета, на които може да разчита за износа на газ към Европа.
С най-голям капацитет е "Уренгой - Помари - Ужгород", известен и като Западносибирския газопровод,
по който се доставя газ от находищата в Сибир до Централна и Западна Европа, преминавайки през територията на Украйна, Словакия и Унгария. Капацитетът му е 100 млрд. куб. метра годишно, но след охлаждането на отношенията между Украйна и Русия доставките по него намаляват съществено.
Газопроводът "Ямал"
Годишният му капацитет, по който тече газ от арктическия полуостров през територията на Беларус и Полша до Германия, е 33 млрд. куб. метра. От 21 декември 2021 година обаче газ по това трасе не постъпва в Европа. Доставките са обърнати - от Германия към Полша, а "Газпром" не резервира допълнителни капацитети и по това трасе в последните седмици, включително и в търговете за март.
"Северен поток 1"
През този подводен газопровод Европа, и в частност Германия, може да получава до 55 млрд. куб. метра годишно. В момента тече процедурата по сертифициране по разширението на проекта - "Северен поток 2", който ще удвои капацитета на това трасе, тоест до общо 110 млрд. куб. метра. Този газопровод е под заплахата от санкции, ако Русия нападне Украйна.
През миналата година по "Северен поток 1" доставките са рекордни и надхвърлят планираната мощност - малко над 59 млрд. куб. метра.
"Турски поток"
Това е маршрутът, който Русия използва, за да заобиколи Украйна при доставките на газ за Източна Европа. Едната от тръбите на проекта е предвидена директно за турските потребители, а другата - за Европа. Капацитетът за Европа е почти 15,8 млрд. куб. метра годишно, като тръбите минават през територията на България и се разпределят към останалите европейски държави.
Турция получава директно газ от Русия по още едно трасе - "Син поток" с капацитет на доставките от 16 млрд. куб. метра годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!