С лед като украинската армия започна военна операция на руска територия в Курска област, Русия може да задейства Член 4 от Договора за колективна сигурност.
Той гласи, че „ако една от участващите държави бъде подложена на агресия (въоръжено нападение, застрашаващо сигурността, стабилността, териториалната цялост и суверенитета), тогава това ще се счита от участващите държави като агресия (въоръжено нападение, застрашаващо сигурността, стабилността, териториалната цялост и суверенитет) срещу всички държави - страни по договора” и по искане на нападната държава, те трябва незабавно да ѝ предоставят необходимата помощ, включително военна.
Освен Русия и Беларус в Организацията на Договора за колективна сигурност участват Армения, Казахстан, Киргизия и Таджикистан. До момента Русия не е поискала военна помощ от тях.
Беларуското министерство разполага танкове по границата с Украйна
Тревога обаче повдигнаха действията на Беларус. В събота беларуският президент Александър Лукашенко обяви, че ще изпрати към границата с Украйна „военни подразделения на силите за специални операции, сухопътни войски и ракетни войски, включително комплекси „Полонез” и „Искандер”, въоръжени с балистични ракети.
Формалният повод за това обаче е обвинение от страна на Беларус към Украйна, че украински военни дронове са пресекли границата между двете държави.
В събота беларуското външно министерство извика временния посланик на Украйна и „подаде силен протест” във връзка с „инцидента”.
Днес говорителят на украинската Държавна гранична служба Андрий Демченко обяви, че ситуацията на границата с Беларус остава непроменена и към момента не се наблюдават допълнителни беларуски сили в граничните райони.
„Непосредствено на границата обстановката остава без промяна. Напълно под контрол”, каза Демченко, цитиран от „Укринформ”.
Той нарече действията на Беларус „сплашване, за да продължи играта на Русия”.
Демченко подчерта, че Беларус многократно е обвинявала Украйна в неприятелски действия.
Какво става в Белгородска област, Москва евакуира цивилни
„Но сега не наблюдаваме никакво движение нито на техника, нито на персонал близо до нашата граница. Най-вероятно, като част от информационните действия, Беларус ще бъде принудена да създаде фото и видеорепортажи и може би някои части наистина ще бъдат разположени близо до границата”, прогнозира Демченко.
Той отбеляза, че украинското разузнаване активно следи развитието на събитията на територията на Беларус.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!