З авръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом вече носи потенциал за мащабни промени във Федералния резерв. Сега обаче все по-често се задава въпросът не как ще функционира централната банка при Тръмп, а дали изобщо ще продължи да функционира.
Илон Мъск, ключов поддръжник на Тръмп, който се очаква да има значително влияние в подпомагането на формирането на политиките на Тръмп, включи емотиконка „100“, докато споделяше отново публикацията на републиканския сенатор Майк Лий от Юта в X, призоваваща за премахване на Федералния резерв.
„Изпълнителната власт трябва да бъде под ръководството на президента. Федералният резерв е един от многото примери за това как сме се отклонили от Конституцията в това отношение. Още една причина, поради която трябва да #EndTheFed“, заяви Лий в четвъртък в публикация в X, часове след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви пред репортери, че няма да подаде оставка, ако Тръмп го помоли за това.
Elon Musk wants to radically reshape who controls America's money supply | Click on the image to read the full story https://t.co/cKV0wSjTvl
— KOAT.com (@koat7news) November 12, 2024
Запитана каква е позицията на Тръмп по въпроса, говорителката на преходния период Тръмп-Ванс Каролин Ливит заяви пред CNN: „Политиката трябва да се счита за официална само ако идва директно от президента Тръмп“.
Призивите за премахване на Федералния резерв едва ли са нови. Бившият конгресмен Рон Пол, който се кандидатира за президент веднъж като либертарианец и два пъти като републиканец, публикува през 2009 г. книга, озаглавена „Край на Фед“.
След това през юни републиканците Томас Маси от Кентъки и Лий внесоха съответните законопроекти, целящи да изкоренят централната банка на страната и да прехвърлят отговорностите ѝ към Министерството на финансите.
Досега обаче Тръмп не е изразил публично подкрепата си за премахването на Федералния резерв. По време на предизборната кампания обаче той се застъпи за промяна на правилника на централната банка, за ужас на много икономисти.
Оспорване на независимостта на Федералния резерв
„Американският народ преизбра президента Тръмп с огромна преднина и му даде мандат да изпълни обещанията, които даде по време на кампанията. Той ще ги изпълни“, казва Ливит в изявление, изпратено по електронната поща на CNN.
Тези обещания включват понижаване на лихвените проценти, което Тръмп обеща да направи, ако бъде избран, на годишната конференция на Националната асоциация на чернокожите журналисти през август. Президентите обаче нямат пряко влияние върху лихвите, които американците плащат, за да вземат пари назаем.
В продължение на повече от 70 години задължение на централната банка е да определя лихвените проценти на нива, целящи изпълнението на мандата на Конгреса за ценова стабилност и максимална заетост. И през цялото това време Конгресът е гарантирал и възможността Федералния резерв да действа като независим орган, лишен от всякаква политическа намеса.
Това даваше възможност на служителите на Федералния резерв да вземат решения за лихвените проценти, които невинаги са популярни, но биха могли да помогнат на националната икономика в дългосрочен план.
Така например централните банкери устояха на призивите за намаляване на лихвите, като вместо това предпочетоха да запазят лихвените проценти на високите за две десетилетия нива в продължение на една година, за да ограничат упоритата инфлация. Едва преди два месеца те най-накрая намалиха лихвите, тъй като инфлацията се охлади до малко под целевото равнище от 2% на Федералния резерв.
🚨Update: Elon Musk fully supports End the FED movement and calls to disband the quasi-Federal agency. It’s time to move their functions back to the Department of the Treasury!! pic.twitter.com/bZQUVUIGbV
— US Civil Defense News (@CaptCoronado) November 11, 2024
Но по време на кампанията си Тръмп предложи да изисква от служителите на Федералния резерв да се консултират с него при вземането на решения за лихвените проценти. Това би могло да доведе до натиск върху служителите на Федералния резерв да поддържат по-ниски лихвени проценти, за да удовлетворят желанията на Тръмп, което от своя страна би могло да разпали отново инфлацията.
По време на първия си мандат Тръмп също така заплаши да отстрани или понижи в длъжност председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, когото понякога обвиняваше, че поддържа лихвените проценти твърде високи.
Не е ясно дали Тръмп има законовите правомощия да преразгледа независимостта на Федералния резерв самостоятелно, да не говорим изобщо, или да отстрани назначен от Федералния резерв преди изтичането на мандата му. Относно последното Пауъл, който сам е юрист, даде ясно да се разбере мнението му, когато бе попитан от репортер на пресконференцията миналата седмица след двудневната среща на Федералния резерв по паричната политика.
„Не е позволено от закона“, отговори той бързо.
Това е така, защото ръководителят на американската централна банка може да бъде уволнен само „по причина“, както е посочено в Закона за Федералния резерв. Точното тълкуване на това какво би представлявало уволнение по причина не е точно определено, но е разумно да се предположи, че то би включвало много повече от това просто да имаш различия в политиката с президента.
Говорител на Федералния резерв отказа коментар.
Първи опит
Ако има момент, в който Тръмп да изпробва способността на Федералния резерв да запази статуквото си, то това вероятно ще е през 2025 г. Въпреки че балансът на силите в Камарата на представителите не е определен, републиканците имат мажоритарен контрол над Сената. Освен това шестима от деветте съдии във Върховния съд са назначени от републикански президенти, а половината от тези шестима са назначени от Тръмп през първия му мандат.
Но всеки, който оспорва Федералния резерв в най-висшата съдебна инстанция на страната, не трябва да очаква непременно да излезе победител. В съдебно решение от 7-2 гласа тази година Върховният съд постанови, че Бюрото за финансова защита на потребителите може да продължи да функционира в сегашния си вид въпреки аргументите на много републикански законодатели, че структурата му е противоконституционна.
Миналия месец съдът отказа да разгледа дело, което заплашваше да ликвидира независимата Комисия за безопасност на потребителските продукти. Подобно на длъжностните лица в Управителния съвет на Федералния резерв, членовете на борда на Комисията за безопасност на потребителските продукти могат да бъдат отстранени от длъжност само от президента по уважителни причини.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!