И лон Мъск и Джей Ди Ванс са сред най-известните поддръжници на така наречения „пронатализъм“ – идеология, която насърчава раждаемостта като отговор на световния демографски спад.
В момента администрацията на Доналд Тръмп обсъжда политики, насочени към стимулиране на увеличен брой раждания. Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка, а освен това може да реши и някои от проблемите на институциите, които зависят от поколенията на по-младите хора. Повишаването на раждаемостта би довело и до по-голямо, по-младо население и по-широка трудова сила.
Why Elon Musk and JD Vance are obsessed with you having more babies. https://t.co/U9bJiTO6CI
— Mother Jones (@MotherJones) April 19, 2025
Най-богатият човек в света Илон Мъск и вицепрезидентът Джей Ди Ванс популяризират пронатализма не само чрез публичните си изказвания, но и с личния си пример. Каква точно е тази идея и възможно ли е наистина да окаже влияние върху раждаемостта в световен мащаб? Ето какво трябва да знаете.
Пронатализмът представлява политическа парадигма, която утвърждава раждането и възпроизводството като една от основните цели на човешкото общество и по тази причина призовава към по-висока раждаемост. Като движение, пронатализмът представя раждаемостта като отговор – или дори решение – на глобалния спад в броя на новородените. Идеята набира особена популярност по време на администрацията на Тръмп, когато водещи държавни фигури се застъпват открито за нея.
Elon Musk, JD Vance and why ‘pronatalism’ is having a moment right now https://t.co/ab9BGnaZjJ
— USA TODAY (@USATODAY) April 23, 2025
- Защо Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма?
Илон Мъск – ръководителят на Министерството на правителствената ефективност (DOGE) и баща на близо 14 деца от различни жени – е известен с публичните си твърдения по въпроса. В свое изказване той заявява, че ниската раждаемост е „много по-голям риск за цивилизацията от глобалното затопляне“.
През април президентът на САЩ Доналд Тръмп също обяви, че иска да бъде наричан „президентът на оплождането“. Според New York Times неговата администрация вече е започнала да предлага политически инициативи, насочени към това хората да имат повече деца. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс подкрепя този дневен ред и на митинга „Марш за живота“ заявява: „Нека кажа много просто: искам повече бебета в Съединените американски щати.“
- Как пронатализмът може да повлияе на раждаемостта?
„Пронатализмът се превърна в нещо като „глобалното затопляне“ на десницата. Това е широк статистически въпрос, който може да доведе до колапс на нашата цивилизация. А по някаква причина другата страна не е в състояние да го признае“, казва Малкълм Колинс – пронаталист, който заедно със съпругата си, с която имат четири деца и очакват пето, води подкаст, посветен на темата, пред USA Today.
Според прессъобщение на Белия дом от май 2024 г., раждаемостта в Съединените щати е в постоянен спад от 2007 досега. Глобалните нива на раждаемост също намаляват, като тенденцията започва още през 1960 година. По думите на Скиуба, причините за това са комплексни. От една страна, много хора считат, че не могат да си позволят да имат семейство при сегашните икономически условия. На второ място, много двойки отлагат брака, като по този начин съкращават естествения си период за зачеване. Най-често срещаната тенденция е, че все по-малко хора гледат на децата като на необходимост за пълноценен живот.
Тази ниска раждаемост засяга не само демографската структура, но и работата на системи и институции, които зависят от по-младите поколения – например Medicare, Medicaid и Social Security.
„Проблемът се появява, когато с течение на времето раждаемостта спада: няма достатъчно работещи хора, които да внасят средства, за да се поддържа увеличаващият се брой възрастни“, отбелязва Скиуба пред USA Today.
В такава ситуация пронатализмът изглежда като правилната политическа парадигма за онези, които желаят да имат повече деца. Това би могло да повиши раждаемостта, като по този начин ще увеличи броя на по-младите хора, които впоследствие ще поемат ангажименти в подкрепа на възрастните. Същевременно това ще заздрави и работната сила на страната, която, ако е по-млада, по принцип е по-креативна, по-адаптивна и по-конкурентноспособна.
В страна като Съединените щати, където раждаемостта продължава да спада и през 2024 година, пронатализмът може да се окаже решение на много от настоящите и бъдещи предизвикателства.