И лон Мъск е номиниран за Нобеловата награда за мир като „твърд привърженик на свободата на словото“, присъединявайки се към природозащитници, журналисти, религиозни лидери и политически активисти в изключителна група от най-изтъкнатите световни актьори за промяна.
Мариус Нилсен, депутат от Норвежката либертарианска партия на прогреса, твърди, че е издигнал собственика на "X" и основател на Tesla за неговата „непоколебима защита на диалога, свободата на словото и даването на възможност за изразяване на възгледи“ в „непрекъснато по-поляризиран свят“.
Elon Musk is nominated for Nobel Peace Prize by Norwegian MP who praises him for being a 'stout proponent of free speech' and 'enabling' Ukraine to communicate after Russia's invasion https://t.co/xYKCDO3Kak pic.twitter.com/u1mcBCHcSs
— Daily Mail Online (@MailOnline) February 20, 2024
Нилсен също приписа заслугата на сателитното интернет съзвездие Starlink на Мъск, управлявано от SpaceX, в решението си, отбелязвайки използването му в Украйна за бойци от съпротивата, за да „комуникират, координират и издържат на атаката от Русия“, докато войната бушува.
Миналата седмица Starlink спечели лиценз за подобна употреба в Израел и части от Газа, като събирането на навременна и разнообразна информация от зоната на конфликта се оказва все по-трудно.
„Множеството технологични компании, които Мъск е основал, притежава или управлява, насочени към подобряване на обществата, увеличаване на знанията както за земята, така и за космоса, в допълнение към осигуряването на комуникация и свързаност в световен мащаб... помогнаха да направим света по-свързано и по-безопасно място“, каза Нилсен.
Наградата приема номинации от всеки, който отговаря на определени критерии , включително работа в академичните среди или правителството - и минали получатели на награди. След това ще бъде изготвен кратък списък до март, преди съдиите да прегледат номинираните за обявяване през октомври.
Носителят на Нобеловата награда за мир за 2024 г. се избира от Норвежкия Нобелов комитет, анонимна група от петима, назначени от парламента на страната.
Очаква се номинираните да изпратят своите записи до 31 януари за разглеждане, преди да бъде изготвен кратък списък през март.
След това записите се разглежда от съветник през лятото, преди съдиите да могат да обявят мажоритарния вот през октомври. Очаква се в края на годината да последва церемония по връчването на Нобеловата награда.
Номинацията нарежда Мъск сред видни активисти, борещи се за тазгодишната награда за мир.
Сред номинираните са британският природозащитник Дейвид Атънбъро, австралийският активист Джулиан Асанж, папа Франциск, шефът на ООН Антонио Гутериш, палестинският журналист Хинд Худари, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, президентът на Колумбия Густаво Петро и бившият президент на САЩ Доналд Тръмп.
Наградата е една от петте Нобелови награди, учредени на името на шведския изобретател и индустриалец Алфред Нобел през 1901 г.
Последният носител е Наргес Мохамади, иранска активистка за правата на човека, „за нейната борба срещу потисничеството на жените в Иран и нейната борба за насърчаване на човешките права и свободата за всички“.
През 2022 г. беларуският активист Алес Бяляцки, Мемориал и Центърът за граждански свободи си поделиха наградата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!