46

Д ве години след началото на пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна икономистите са единодушни в едно - руската икономика не колабира. А именно такива бяха очакванията, когато след 24 февруари 2022 година Европейският съюз, САЩ и други държави наложиха безпрецедентни санкции срещу Москва. Днес в дебатите доминира по-трезвият тон: само малцина се съмняват в устойчивостта на руската икономика, пише Deutsche Welle. Разнобой има обаче по въпроса доколко солидни са основите, върху които се крепят добрите показатели на страната в момента.

(*Видеото е архивно: Лидия Шулева: 13-ият пакет санкции срещу Русия няма да засегне икономиките на ЕС)

Мерките, които биха ударили сериозно руската икономика

Ниска безработица, ръст на БВП, рекордни разходи за отбрана

Наскоро Международният валутен фонд прогнозира, че БВП на Русия ще нарасне с 2,6% през тази година, което е значително увеличение спрямо октомврийската прогноза. Към това се добавя ръстът от над 3 на сто през 2023 година. Междувременно приходите от петрол също отново растат, а безработицата е на исторически ниско ниво.

Въпреки това съмненията остават. Кремъл увеличи разходите си за отбрана драстично - около 40% от целия бюджет през 2024 година ще отидат в тази посока. Русия се превърна във военна икономика - и то силно прегряла военна икономика, предупреждават експерти. Има сериозен недостиг на работна ръка и трайно висока инфлация. Санкциите също нанасят щети, а западните лидери продължават да търсят нови начини за намаляване на икономическата сила на Москва.

Три причини за устойчивостта на руската икономика

Има три основни причини, поради които руската икономика успя да оцелее, казва Елина Рибакова от Института за международна икономика "Питърсън". На първо място финансовата система беше добре подготвена за вълната от банкови и финансови санкции, тъй като от инвазията в Крим през 2014 година тя де факто работи в кризисен модус. Втората важна причина е, че Русия успя да спечели много пари от износ на петрол и газ през 2022 година, тъй като западните сили твърде бавно ограничиха вноса си от Москва, дори и когато цените силно се повишиха след инвазията. И третата причина - недостатъчно ефективният контрол върху износа не съумя да попречи на Русия да използва трети страни, чрез които да внася стоките, от които се нуждае за своя военнопромишлен комплекс.

Бенямин Хилгенщок от Киевското училище по икономика посочва, че макар руската икономика да се справя по-добре от очакваното, санкциите все пак имат сериозен ефект. Той дава пример с приходите от руския износ на нефт и газ, които са намалели през 2023 г. в сравнение с 2022 г., както и с факта, че поради високата инфлация Руската централна банка е трябвало да повиши лихвените проценти до 16%.

Резултатите на Русия се дължат основно на начина, по който Москва заобикаля санкциите. Забележително е как тя успя да заобиколи забраната за внос на западни стоки и как продължи да продава своя петрол по света въпреки тавана на цените, който западните съюзници наложиха през декември 2022 година. За целта беше ограничен транспортът на суровината, ако тя се продава за повече от 60 долара за барел. Въпреки това вече почти година Русия успява да продава на цени, които се доближават до пазарните. В случая от помощ за Москва е най-вече т.нар. "сенчест флот", който ѝ позволява да снабдява пазари като Китай, Индия и Пакистан, без да се съобразява с тавана на цената. Междувременно САЩ все по-често санкционират отделни кораби и компании, които нарушават въпросния таван. Според икономиста Хилгенщок това е решаващо за ограничаване на руските приходи от нефт.

Русия заплаши Запада с "много твърд отговор", ако бъдат иззети нейни активи

Що се отнася до ограничаването на достъпа на Русия до западни компоненти чрез внос през трети страни, Хилгенщок казва, че тук ключова е ролята на банките. През декември американският президент Джо Байдън подписа указ, който разрешава налагането на санкции срещу чужди банки, позволяващи трансакции, които финансират руския военнопромишлен комплекс.

Рисковете за военната икономика на Путин

Друг ключов фактор за икономическите резултати на Русия са разходите за отбрана, които са нараснали тройно от 2021 насам. Според Елина Рибакова от института "Питърсън" военната икономика води до увеличаване на БВП заради високите публични разходи, които подхранват производството на големи количества ракети, артилерия и дронове.

"Това отчита голяма активност, но в средносрочен план това не е продуктивна активност", обяснява експертката и добавя: "Това не е добре за икономиката - като цяло става дума за разточителство".

Крис Уийфър, инвестиционен консултант, който работи в Русия повече от 25 години, казва пред DW, че ще има негативни дългосрочни последици, ако допълнителните разходи са предимно за потребителски стоки, а не за по-дълбоки инвестиции в индустрията на страната. "Резервите ще са изчерпани и когато конфликтът приключи, икономиката ще се окаже много по-увредена. Доста сериозни ще са главоболията какво да се прави оттам нататък", казва експертът.

ЕС одобри 13-ия пакет от санкции срещу Русия

Уийфър добавя и друг важен фактор - промените на пазара на труда. Заради мобилизацията, но и поради факта, че около 1 милион висококвалифицирани кадри са напуснали Русия от 2022 насам, в момента се усеща сериозен дефицит на работна ръка в редица сфери. Безработица почти няма, а заплатите са се увеличили значително през 2023. "Това нарастване на доходите е основен двигател за покачването на потребителската инфлация", казва Уийфър пред DW. "Колкото по-дълго не са в състояние да се справят с това, толкова по-скъп и вреден за икономиката ще бъде този проблем с намаляването на работната сила."

Състоянието на руската икономика е определящо за съдбата на Украйна

И все пак: руската икономика неведнъж е опровергавала мрачните прогнози. Огромните ресурси на страната се подценяват при налагането на санкции, казва Уийфър и припомня, че Русия продължава да продава нефт и газ, а САЩ продължават да купуват уран от Русия. Експертът смята, че Европейският съюз твърде много разчита на т.нар. "политическа икономика". "Те ще кажат, че, да, през 2022 и 2023 г. икономиката не се е сринала, но сега ще се срине заради военнопромишлените разходи. Само че това е пожелателно мислене", казва Уийфър.

Елина Рибакова от института "Питърсън" подчертава на свой ред, че състоянието, в което се намира руската икономика, е определящо за съдбата на Украйна. Макар санкциите да не са в състояние да спрат директно руската агресия, от решаващо значение е Западът да продължи да ограничава възможностите на Кремъл да води война. "С едната ръка оказваме финансова подкрепа на Украйна, а с другата - на Русия. Все още купуваме енергия от тях, не прилагаме изцяло ембаргото и ограничението на цените на петрола. Не прилагаме изцяло и контрол върху износа. А това е огромен проблем", казва експертката.

Коментари 46
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

46 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

България Преди 1 час

Българската данъчно-осигурителна система е изкривена и има много дефекти в нея, посочи тя

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 2 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 3 часа

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

Започна извънредната ХII Национална конференция на ДПС

Започна извънредната ХII Национална конференция на ДПС

България Преди 4 часа

Събитието бе анонсирано от председателя Делян Пеевски

,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 4 часа

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 4 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Свят Преди 4 часа

16 Психея се намира в Астероидния пояс между Марс и Юпитер

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 3° и 8°

<p>&quot;Продължаваме да се питаме - защо&quot;: Година след смъртоносното нападение в Прага (СНИМКИ)</p>

"Продължаваме да се питаме - защо": Година след смъртоносното нападение в Прага

Свят Преди 4 часа

На 21 декември 2023 г. студент, въоръжен с автомат, уби 14 души и рани още 25 в сградата на университета на площад "Ян Палах"

автобусна катастрофа

Най-малко 38 души загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 12 часа

Президентът Луис Инасио Лула да Силва нарече случилото се „ужасна трагедия“

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

България Преди 13 часа

Президентът осъди атаката в германския град

.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 14 часа

Подробности четете в следващите редове

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 16 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март