И кона на княз Владимир, луксозни мебели от западни доставчици, френски кристални полилеи за стотици милиони рубли. Всичко това се вижда в така наречения дворец на Владимир Путин край Геленджик след таен ремонт, извършен там, пише "Свободна Европа".
Това показва видео, публикувано от Фонда за борба с корупцията (ФБК) на починалия в руски затвор опозиционер Алексей Навални и изданието "Проект". Според тях ремонтните дейности там са се състояли през 2021-2022 г. "в най-строга тайна".
Луксозното имение на руския президент е разположено на брега на полуостров Идокопас в Черно море.
Разследването идва в навечерието на встъпването на Путин в пети мандат като президент, след като през март отново спечели изборите в Русия, на които властите не позволиха да има опозиционни кандидати.
Видеото, според авторите на разследването, е заснето от един от работниците в имението малко преди края на основния ремонт там. На тях им е било забранено да използват телефоните си вътре в обекта и те са се страхували, че работата се следи от служители на ФСБ. Въпреки това един от строителите все пак е успял да вземе телефон вътре.
Той първо е заснел първия етаж, където са разположени 11-те спални. След това е слязъл на приземния, където са стаите с пилони и зона за игри.
'Putin's Palace' pole-dancing room refashioned into a church.
— Yasmina (@yasminalombaert) May 8, 2024
Putin has revamped his £1 billion clifftop palace, getting rid of his pole-dancing boudoir and installing a church with a 'throne' for his personal use.
The Russian dictator’s notorious striptease stage and… pic.twitter.com/qngs8irFNI
След това друг човек, участвал в ремонта, е изпратил на "Проект" планове на сутерена и на двата основни етажа, както и работна документация, като е посочил и много от използваните мебели и материали.
Както се вижда от видеото, зоната за развлечения с полилей и стаята с играчки и жп линия вече не са там - тези помещения са били в първия вариант на сградата, описан от сътрудниците на Навални в разследването "Дворец за Путин" през 2021 г.
На мястото на стаята с играчките сега има домашна църква с триптих - иконостас и дървен престол. На триптиха отляво, както би трябвало да бъде, има икона на Богородица, в средата - на Исус Христос, а отдясно православната традиция изобразява или Йоан Кръстител, или Николай Чудотворец. Но в иконостаса вместо тях е изобразен староруският княз Владимир, твърдят авторите на разследването.
Inside Putin's 'renovated £1bn clifftop palace': Leaked footage 'shows dictator has removed stripper pole boudoir' after he was humiliated over tacky interior - and replaced it 'with a church and personal throne' https://t.co/0TzacO21mE pic.twitter.com/RI2fQDMDnO
— Daily Mail Online (@MailOnline) May 7, 2024
"Двама изкуствоведи и един иконописец ни потвърдиха, че това е напълно уникална комбинация и че иконата на княз Владимир е лична, което показва нейния собственик", допълват те.
В сградата се намира и фрагмент от голямо платно на Сергей Присекин, озаглавено "Който дойде при нас с меч, ще загине от меч!". На него е изобразен княз Александър Невски. Оригиналът на тази творба се намира на стълбището на Големия кремълски дворец в Москва, където на 7 май ще се състои встъпването в длъжност на Путин.
През март 2020 г. именно с тези думи на Невски Путин завърши едно от интервютата си. А и Присекин не е случаен художник - той рисува портрети на съвременни военни и официални лица, а веднъж е изобразявал и Путин в бяло кимоно, напомнят авторите на разследването.
В бившата читалня (в плановете тя е обозначена като "фоайе № 1") сега са окачени и други картини - от битки, в които са загинали много руски и вражески войници, но които като цяло се смятат за успешни за Русия. Според разследващите стойността на предметите само в тази стая, според най-минималните оценки, е 150 млн. рубли.
В други стаи на "двореца" също има много луксозни предмети. Например два френски ръчно изработени килима в един от кабинетите струват най-малко 10 млн. рубли, а два полилея от кристали Zenith Red 84L на елитния френски производител Baccarat са на обща стойност около 100 млн. рубли.
Освен тях сред чуждестранните компании, участвали в ремонта на двореца, са германският производител на строителни материали Knauf. В началото на април 2024 г. той се оказа в центъра на скандал, когато германският телевизионен канал ARD излъчи репортаж, че е участвал във възстановяването на окупирания украински град Мариупол от името на руското министерство на отбраната.
Putin has a £1billion clifftop palace in Krasnodar region of southern Russia
— Mark Espinola 🇺🇸 (@Geostrategic777) April 28, 2024
Credit: East2West pic.twitter.com/0cairoIXX6
Финландският производител на бои и лакове Tikkurila пък е доставял интериорни бои, шпакловка за довършителни работи и влагоустойчив грунд. А за декоративните облицовъчни панели са използвани тапети на френската фирма Ananbo.
Санитарните прибори и аксесоари за баните в двореца са доставени от германските компании Jorger, Tese, Emco и Hansgrohe, италианските Gessi и Vismara Vetro, швейцарските Geberit и Laufen и японската Omoikiri.
Аксесоарите, като например дръжките на вратите, са доставени от Colombo Design (Италия) и Sherle Wagner International (САЩ).
Светодиодните лампи, таванните и вградените осветителни тела са от италианската Flos, испанските Mantra и Aromas del Campo, белгийската Modular, китайската Osram.
Френските компании Baguès и Baccarat, британската Vaughan, италианската Arizz, Estro&Luminara и Il Paralume Marinai са доставчици на множество луксозни полилеи, свещници и настолни лампи.
Италианските доставчици на ексклузивни мебели Zanaboni, Scappini & C, Salda, Provasi, Roberto Giovannini, OAK, Mobili Di Castello, Angelo Cappellini, Andrea Fanfani и Medea са снабдили двореца с множество скринове, шкафове, маси, дивани, кресла, бюфети, витрини, огледала и други продукти.
Оборудването за фитнес залата е почти изцяло закупено от италианската Panatta, но има и отделни уреди от американската Hoist и новозеландската Les Mills.
Килимите са изработени от френската Édition Bougainville и белгийската Ragolle.
Представителите на някои западни марки са общували с клиентите на заводите в Геленджик, т.е. почти сигурно са били наясно как и за какви цели се използват техните продукти, подчертават авторите на разследването.
Според документите на разследващите компанията "Велесстрой" е пряко ангажирана с реконструкцията на двореца - тя е близка до руските власти.
Дворецът на Путин на Черно море беше подробно описан във филм от 2021 г., създаден от сътрудници на Навални. В него се твърди, че руският президент има резиденция от 68 хектара край Геленджик, която е построена през 2010 г. Стойността ѝ е над 1 милиард долара. Теренът включва подземен леден дворец, концертна зала, църква, 80-метров мост "за подход към чайната" и тунел, който се спуска от сградата към морето.
Кремъл многократно е отричал, че дворецът в Геленджик принадлежи на Путин или е построен за него. Бизнесменът Аркадий Ротенберг, който е близък до Кремъл, е наричал себе си собственик на сградата и е настоявал, че съоръжението със специални комуникации всъщност е "хотел". Обектът, в който е извършен ремонтът, също е наречен в документите "апартхотел".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!