С емейство от Анкара подаде жалба в прокуратурата срещу онлайн играта „Син кит“, посочвайки, че тя е отговорна за самоубийството на 24-годишния им син, пише местното издание „Хюриет Дейли Нюз“ (Hurriyet Daily News).
Еврим Мертин, който е бил студент в университета „Гази“ в турската столица, е сложил край на живота си на 5 август. Семейството му заявило, че синът им
играел „играта“ постоянно преди да се самоубие, а поведението му се променило значително.
След това близките на Еврим подават жалба в прокуратурата, заявявайки, че „Син кит“ е отговорна за самоубийството и поискали да бъде проведено разследване на инцидента.
Американски медии: Българче се самоуби заради играта „Син кит“
Първа жертва на играта „Син кит” в Румъния
„Играта „син кит“, която е забранена в чужбина, води до самоубийство хората, които я играят. Относно самоубийството на Еврим, анализът, направен от клиентите ми (семейството на младия мъж), показва, че поведението му в последно време и действията му били провокирани от тази игра.
Играта, която продължава 50 дни, иска от играчите да режат краката и ръцете си, но не много дълбоко, иска от играчите да не говорят с никого за определен период от време, иска да се самонараняват и накрая да се самоубият.
Модераторът на играта иска доказателства от играча, че задачите са изпълнени и по тази причина се използва уеб камера.
По краката на Еврим Мертин има порезни рани, направени с бръснарски ножчета.
На врата му пък има червени петна, сякаш е душен с въже“, пише адвокатът на семейството в писмо, прикрепено към жалбата.
По нея прокуратурата е започнала разследване на инцидента.
„Син кит”, това е смъртоносна игра на контрол, зародила се в руската социална мрежа „Вконтакте”. Играта има 50 нива и предполага изпълнение от участника на задачи, които получава от ментор. Този ментор дава поръченията, а участникът трябва да докаже, че ги е изпълнил, като публикува снимка или клип в социалните мрежи.
Задачите се изпълняват в течение на 50 дни и включват самонараняване, изрязване на изображения на син кит с бръснарско ножче върху кожата, слушане на песни със самоубийствени послания, систематично будене в ранни часове, гледане на филми на ужасите, селфита на върха на високи сгради, строежи или парапети на мостове, изолация от обществото. На 50-тия ден се дава последната задача, която е за самоубийство, най-често на публично място.
Така случаите са много трудни за доказване, тъй като детето може да скочи от високо или да се хвърли под влак или автомобил и станалото лесно да се приеме за случаен инцидент. В Русия има доказани едва 15 случая на самоубийства, свързани с играта, но се предполага, че жертвите реално са стотици.
При отказ да изпълняват задачите децата са заплашвани с насилие или с убийство на техни близки, включително и с абсурдни заплахи, като например че менторът знае IP адреса им и по-него може да открие къде живеят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!