П равителството на САЩ дължи 19,98 трилиона долара. Сумата е умопомрачителна. Никоя друга държава по света дори не се приближава до нея и въпреки това всичко е наред.
Каква е играта с американския дълг и как САЩ могат да си позволят да дължат толкова много пари без да фалират?
МВФ предупреди за дългова бомба в Китай
Най-големият трансфер на богатство в историята
Първо, като най-голямата икономика в света, съотношението дълг към брутен вътрешен продукт е около 105%. Това е много, но не повече, отколкото при други държави като например Италия и далеч по-малко от Япония.
A истината е, че голяма част от тази сума всъщност федералното правителство дължи на себе си. Над 5,5 трилиона долара от облигациите са собственост на общо 230 държавни агенции в САЩ.
От тук започва играта. Тези агенции се финансират с данъците на американците и за да изплати задълженията си към тях, федералното правителство трябва да или да повиши данъчните ставки, или да емитира още дълг. На практика второто решение означава печатане на нови долари.
Така агенциите финансират правителството, което пък им дава пари, за да го правят. В схемата има дефицит, но той се запълва от останалите купувачи на американски държавни облигации.
По време на кризата през 2008 г. схемата се счупи и се наложи намесата на централната банка на САЩ. По програмата за количествени улеснения тя купуваше облигации за до 85 млрд. долара месечно и в момента притежава държавен дълг на стойност над 2,4 трилиона долара.
Друг голям инвеститор са самите американци, които чрез пенсионните и взаимните фондове притежават близо 3 трилиона долара от американския държавен дълг.
Корпорациите, банките, застрахователните компании и индивидуални купувачи от САЩ имат федерални облигации за още около 2,7 трилиона долара в портфейлите си.
Задълженията на американското правителство към останалия свят възлизат на малко над 6 трилиона долара.
И най-големите спонсори на САЩ са страните от БРИКС. Защо държави, които не са в особено добри отношения с Вашингтон, като Китай и Русия, дават пари на американското правителство?
Причините са две. От една страна благодарение на описаната по-горе схема, търсенето на американски дълг е постоянно. Това го прави сигурно капиталовложение. Така държавите с недотам стабилни валути могат да използват щатските облигации като котва за собствените си пари и да намалят инфлационния риск. Това прави Русия, която през последната година повиши вложенията си в дълга на САЩ до 102,9 млрд. долара.
За Китай и Япония обаче покупките на американски държавни облигации са нещо повече от валутна котва, а именно важен инструмент за подкрепа на търговията. САЩ са основен пазар за износа и на двете азиатски държави. Ето защо те използват покупките на дълг за да манипулират стойността на собствените си валути спрямо долара, поддържайки курса на щатските пари стабилно висок, а цените експортните си стоки конкурентно ниски. В същото време стимулират и потреблението в САЩ, финансирайки публичните разходи.
Към юни 2017 г., за когато са последните данни, Китай притежава американски държавни облигации за 1,15 трлн. долара, а Япония за 1,1 трилиона долара.
Исторически покупките на американски дълг са тясно свързани с продажбите на стоки в САЩ. Япония застава начело на класацията на купувачите, когато се превръща в голяма експортна сила.
А през 2007 г. Китай измести Великобритания от второто място и по-късно застана начело сред притежателите на американски държавен дълг.
The national debt is going up almost as fast as it was when the deficit was three times as high, says @jdportes https://t.co/ut9IfgoVRS pic.twitter.com/tNyi4FSoxG
— Prospect Magazine (@prospect_uk) August 29, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!