Ш ампионката на 800 м гладко бягане при жените Кастер Семеня може да бъде принудена да взема медикаменти, потискащи производството на тестостерон в организма, ако ще се състезава при жените, пише „Дейли Мейл“ (Daily Mail).
Международната федерация по лека атлетика твърди, че Семеня трябва да бъде класифицирана като „биологичен мъж“ и да бъде заставена на приема вещества, потискащи тестостерона, ако иска да се състезава при жените.
В навечерието на забележително изслушване в Спортния арбитражен съд следващата седмица, английското издание „Таймс“ (The Times) пише, че международната федерация ще заяви, че на Семеня и други атлети с „различия в половото развитие“ трябва да им бъде позволено да се състезават само, ако поддържат по-ниски нива на тестостерон, за да се гарантира равнопоставеност.
От международната федерация обаче са категорични, че не са определяли Семеня като „биологичен мъж“. „Международната федерация по лека атлетика не класифицира нито един атлет с различия в половото развитие като мъж. Напротив, ние приемаме легалния пол на атлета без въпроси и му позволяваме да се състезава при жените“, се казва в изявление на федерацията.
„Въпреки това,
ако атлет с различия в половото развитие има тестиси и мъжки нива на тестостерон, при него има същото нарастване на костите и мускулите и увеличаване на хемоглобина, което момчетата получават, преминавайки през пубертета и им дава предимство пред дамите.
Следователно, за да се запази лоялната конкуренция при жените, е необходимо да се изисква от атлетите с различия в половото развитие, да намалят тестостерона в тялото си до нива, привични за жените, преди да се състезават на международната сцена“, обясняват от федерацията.
Кастер Семеня и федерацията по лека атлетика на Южна Африка оспорват новите правила на международната федерация, които биха задължили бегачите на средна дистанция при жените, които имат различия в половото развитие да имат значително намалени нива на тестостерон през предходните 6 месеца.
Освен Семеня, сребърнта и бронзовата медалистки на 800 м на Олимпийските игри в Рио, Франсин Нийонсаба от Бурунди и Маргарет Уамбуй от Кения, също са изправени пред въпроси относно нивата на тестостерон.
Базираният в Лондон адвокат на международната федерация по лека атлетика Джонатан Тейлър заяви: „Ако арбитражният съд постанови, че правното определение като жена е достатъчно, за да се състезава един атлет при жените и, ако не разреши на федерацията да изисква от спортистите с различия в половото развитие и наличие на тестиси да поддържат ниски нивата си на тестостерон, това ще означава, че атлетите с такива различия и транссексуалните атлети ще доминират на подиумите и паричните награди в спорта. Жените с нормални женски нива на тестостерон няма да имат никакъв шанс да спечелят“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!