27

Н АТО може да се разпадне, а Украйна да остане без подкрепата на САЩ? Това е един от сценариите, ако Доналд Тръмп отново стане президент. "Без американците Европа би била беззащитна." Това посочва Кай Кюстнер, цитиран от Deutsche Welle

Путин би бил щастлив, ако Тръмп спечели президентските избори в САЩ - без съмнение. Но за ЕС и Украйна това би бил същински кошмар, пише в своя публикация германската обществена телевизия ARD. Така например въобще не е ясно дали НАТО ще оцелее, ако Тръмп за втори път стане американски президент. 

Той отдавна обяви Алианса за "остарял". За да сложи край на НАТО, дори не е нужно да оттегля официално САЩ от него. Достатъчно е само Щатите да поставят под съмнение защитата на европейските си съюзници в случай на нападение. "Това би бил краят на НАТО", казва за ARD Кристиан Мьолинг от Германския съвет за външни отношения. Той припомня, че НАТО се основава в изключително голяма степен именно на обещанието на американците за защита в случай на такава необходимост.

"Той се завръща с отмъщение": НАТО се готви за победата на Доналд Тръмп

"Беззащитни" без САЩ

През първия мандат на Тръмп едва не се стигна до разпад на Алианса - на срещата на върха на НАТО в Брюксел през 2018 година. Но ако бъде избран за президент, дали и този път ще се намерят негови съветници, които да му попречат да оттегли САЩ от НАТО?

Ако обаче САЩ сгънат ядрения или конвенционалния защитен чадър, който са разпънали над Европа, Германия и нейните източноевропейски съседи ще имат проблем: военната зависимост на Европа от САЩ по никакъв начин не е намаляла след първия мандат на Тръмп, отбелязва по този повод ARD.

В европейските страни от НАТО сега са разположени около 100 000 американски войници, от които 35 000 в Германия. Без САЩ и техния ядрен щит Европа би била "беззащитна", казва Мьолинг в подкаста на NDR "Въоръжени сили и стратегии".

Тръмп печели убедително подкрепата на републиканците в Ню Хемпшир

Защо Европа не взима нещата в свои ръце?

В края на май 2017 година, т.е. още по време на мандата на Тръмп, тогавашният канцлер на Германия Ангела Меркел каза, че е време европейците да вземат съдбата си в свои ръце, но нито тя, нито нейният наследник на поста Олаф Шолц внесоха някакви съществени промени. И днес съдбата на Европа все още до голяма степен зависи от САЩ - почти шест години след това признание на Меркел и почти девет години след анексирането на Крим от Русия. 

Европейският съюз със сигурност прави опити да се сплоти във военно отношение: в рамките на проектите PESCO, стартирали през 2017, желаещите държави могат да обединят усилията си за изграждане на съвместни способности - например за разработване на подводен дрон. В същото време съществува фонд за отбрана на ЕС, който може да се използва за финансиране на съвместни поръчки. Въпреки това ЕС върви много бавно към истински отбранителен съюз: във фонда за обществени поръчки има осем милиарда евро, които са разпределени за няколко години. "Това съвсем не е достатъчно", казва Кристиан Мьолинг. За сравнение: годишният оборот на европейската отбранителна индустрия е около 80 млрд. евро.

ЕЦБ: Тръмп е очевидна заплаха за Европа

"Капитулацията" на Европа

Колко бързо ЕС достига границите на възможностите си по отношение на политиката за сигурност, се вижда много ясно сега в Украйна. Евродепутат Ги Верхофстад призна наскоро, че се е наслушал на обещанието, че Европа ще помага на Украйна "толкова дълго, колкото е необходимо". Реалността изглежда по следния начин: Русия може да разчита на три милиона артилерийски снаряда годишно - два милиона собствено производство и един от Северна Корея. "А ние не сме в състояние да произведем дори един милион годишно", подчерта Верхофстад. При това съвсем не е сигурно дали европейците ще успеят да изпълнят обещанието си за доставка до март.

Основната причина, според Верхофстад, за тази "капитулация" на Европа в областта на политиката за сигурност, е фактът, че ЕС няма нито обща отбрана, нито общи обществени поръчки. "Това е истински европейски провал", категоричен е той.

Тръмп за НАТО: Европа се възползва от САЩ

Може ли Германия да поеме водещата роля?

Това повдига въпроса каква ще бъде съдбата на Украйна, ако САЩ намалят подкрепата си до нула при евентуално следващо управление на Тръмп. Републиканците вече седмици наред блокират в Конгреса важен милиарден пакет за Киев. Експертите са категорични, че Украйна отдавна вече нямаше да съществува като суверенна държава, ако САЩ не бяха доставили такова огромно количество оръжия и друга помощ от началото на войната - например геоданни.

В интервю за ARD украинският президент Володимир Зеленски изрази желание германците да поемат лидерската роля, ако САЩ отпаднат. Засега обаче няма никакви признаци, че германското правителство може или иска да направи това.

Ако обаче Украйна все повече се оказва в отбранителна позиция или ако Путин спечели тази война, това ще има сериозни последици за Европа, предупреждава Мьолинг. На първо място, империалистичният глад на Путин, а по този начин и заплахата за източноевропейците, вероятно ще нараснат. Което на свой ред означава, че Германия и западноевропейците ще бъдат все по-търсени да помагат. А това би им струвало много пари. На второ място ще се засилят обвиненията за това кой е виновен за липсата на такава подкрепа. "Това ще има разяждащ ефект", уверява Мьолинг пред ARD.

Да, засега това е просто един сценарий за възможните развития в случай че Тръмп отново бъде избран за президент. Но пък е вярно, че нито европейските държави от НАТО, нито Украйна са подготвени за такъв развой.

 

Коментари 27
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

27 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 46 минути

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 1 час

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

България Преди 2 часа

Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечер

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

България Преди 2 часа

Задържаните протестиращи не са били оставени „голи”

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Свят Преди 2 часа

Основният заподозрян беше арестуван малко след атаката

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 3 часа

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

България Преди 3 часа

Костадин Костадинов определи случилото се като "полицейски произвол"

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 4 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 5 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 5 часа

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

България Преди 6 часа

Те се установяват от записите от камерите на мястото, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 6 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 6 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 7 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев