Г орите, океаните и дори въздухът са изправени пред сериозна опасност, а все повече животински видове са на ръба на изчезването. Това няма да се промени, освен ако не се предприемат решителни действия за промяна в човешката дейност. Морските екосистеми са особено засегнати: за първи път сме свидетели на изчезване на морска риба поради човешка намеса.
Малка риба, близък роднина на мантата, известна като явански скат (Urolophus javanicus), наскоро беше обявена за изчезнала.
Водещ автор на това изследване е Джулия Констанс, докторантка в университета Чарлз Дарвин.
The Java Stingaree was recently declared extinct. However, did you know that the lead author was a young grad student at Charles Darwin University? Meet Julia Constance who joined us on the #BeyondJaws #podcast. A Ph.D. candidate of @spottedcatshark https://t.co/RWDVjLOk7P pic.twitter.com/DA9Nbbj8y4
— LostSharkGuy (@lostsharksguy) January 17, 2024
Яванският скат е открит на рибен пазар в Джакарта през 1862 г., и това се оказва единственият известен на науката екземпляр. Проучване, публикувано от екип, воден от Констанс, потвърждава, че видът е изчезнал, след като не е виждан от близо 160 г.
The Java Stingaree, a rare species of ray known only from a single specimen collected in 1862, has been declared extinct by an international team led by Charles Darwin University. This marks the first marine fish extinction due to human activity. 😢 #BiodiversityCrisis pic.twitter.com/Bmww2n1w3S
— Charles Darwin University (@CDUni) December 12, 2023
Тази новина предизвика много спорове в научната област относно вината на хората.
Единственият известен екземпляр, съхраняван в Природонаучния музей в Берлин, е дълъг само 33 см, включително опашката, а кожата му е избледняла до бледокафяв оттенък. Въпреки че Констанс не е успяла да види екземпляра на живо заради пандемията, тя остава убедена, че рибата не е хибрид и наистина представлява отделен вид.
Екипът на Констанс се основава на данни от риболовната индустрия в Индонезия, събирани в продължение на близо две десетилетия. Те анализират информация за улова на акули и скатове и заключават, че вероятността яванският скат да е изчезнал е 93,5%. Международният съюз за опазване на природата (IUCN) публикува тези резултати.
Въпреки убедителните данни, изчезването на яванския скат остава шокиращо, тъй като това е първият официално потвърден случай на изчезване на морска риба, дължащо се на човешка намеса. Докато сладководните видове често стават жертва на човешки действия, морските видове обикновено имат по-големи шансове да оцелеят в недокоснати райони. Според учените, обаче, яванският скат е бил ограничен до малка зона, която е била силно експлоатирана от риболовната индустрия.
Макар яванският скат да е изгубен завинаги, учените предупреждават, че много други видове акули, скатове и риби по света са в сериозна опасност.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!