Осем души са загинали снощи в ожесточени сблъсъци между протестиращи младежи и силите на реда в предградия на Тунис, предаде АФП, като цитира очевидци.
Така общият брой на загиналите в масовите протести от последните седмици срещу недостатъчната
социална защита и високата безработица става 66, сочат най-нови данни на Международната федерация на лигите за човешките права, предаде АФП.
"Цяла нощ се чуваха изстрели, викове и трясък от трошене", каза пред АФП медицинска сестра. Тя добави, че протестите започнали вчера следобед и прераснали в ожесточени сблъсъци между младежи и силите за сигурност.
Първоначално беше съобщено за една жертва на снощните сблъсъци - 25-годишен мъж,
прострелян в главата.
Друга от жертвите е швейцарка, убита в северен Тунис, съобщава швейцарското външно министерство, цитирано от АП. Тя имала двойно гражданство - швейцарско и тунизийско. Според швейцарското радио жената била убита от заблуден куршум снощи, докато наблюдавала демонстрация.
Изпотрошени са прозорците на общински сгради. Щети са нанесени на търговски обекти и нощна аптека, добавя АФП.
Тълпите в най-малко два квартала на столицата замеряли с камъни полицията, която отвърнала със сълзотворен газ и стрелба във въздуха, отбелязва Ройтерс.
Хиляди хора, скандиращи антиправителствени лозунги, са се включили в протестно шествие по улиците на град Сиди Бузид, откъдето започнаха протестите преди близо месец. Очевидци съобщили по телефона за Ройтерс, че в похода участват между 7000 и 10 хил. души. Вече не става дума единствено за безработицата, а за свободата на изразяване, правото на събрания и свободите въобще, посочил неназован източник на въпрос на агенцията какви лозунги издигат демонстрантите.
Участниците в протестите казват, че
бунтът им е срещу безработицата, корупцията и правителствените репресии.
Според властите протестиращите са подведени от група екстремисти, които искат да саботират управлението в Тунис.
Върховният комисар на ООН за човешките права Нави Пилай призова днес Тунис да разследва убийствата от полицията на десетки цивилни и изрази опасения, че задържаните активисти са изтезавани, предаде Ройтерс.
В интервю за Ройтерс Пилай изтъкна, че службата й е готова да помогне на властите в Тунис да разследват използването на прекомерна сила и да изправят виновниците на съд.
Армията се изтегли днес от улиците на туниската столица.
В центъра се разположиха специални полицейски сили, предаде АФП. Бронирани коли и сили на полицията за борба с безредици заеха мястото на армията по централния булевард "Хабиб Бургиба" и площад "Барселона" близо до железопътната гара. Военни коли с въоръжени войници има само на площад "Ибн Халдун", срещу френското посолство в туниската столица.
Оттеглянето на тунизийския президент Зин ал Абидин бен Али е неизбежно,
но то трябва да стане по демократичен начин, заяви днес водачът на социалистите в долната камара на френския парламент Жан-Марк Еро, като разкритикува мълчанието на Франция пред кървавите репресии на властите над бунтовете, предаде АФП.
Искам да изразя солидарността си с тунизийския народ, който се бунтува срещу социалната несправедливост и корумпирания полицейски режим. Заклеймявам репресиите, при които се стреля срещу хора и се убиват хора. Това би трябвало да направи и Франция, но тя мълчи, заяви Еро по телевизия Ел Се И.
Еро нарече позорно изказването на френския външен министър Мишел Алио-Мари, която предупреди, че трябва да се внимава с анатемосването и допусна възможно сътрудничество между Франция и Тунис в областта на сигурността.
Министърът на образование Люк Шател повтори официалната позиция на правителството, уверявайки, че Франция следи с голямо внимание към протестното движение в Тунис, но не смята да се намесва във вътрешните работи на приятелска страна.
Френският печат
смята, че управляващите в Тунис са в
безизходица пред общественото недоволство.
В редакционни статии се
критикуват
"безгласните" френски власти*,
които не реагират на репресията в страната.
Най-остър е тонът на комунистическия в. "Юманите", който говори за "правителство на убийци" и "президент на убийци", към които Франция проявява "непоносима сговорчивост".
Консервативният "Фигаро" е по-умерен, но също критикува "абсурдността на прекомерните репресии" и изразява надежда, че уволнението на тунизийския вътрешен министър е белег за "началото на осъзнаването на ограниченията на тунизийския модел".
"Сериозността на проблемите трябваше да накара режима да води диалог, да доведе до форми представителство, които позволяват мирното изразяване на претенциите и общото търсене на решения. Президентът Бен Али ще трябва да се захване с това без отлагане", смята католическият в. "Кроа".
"Трудно е да се отворят очите, след като са били затворени - още от управлението на Бургиба - за ексцесиите на еднолична власт от диктаторски тип", пише в. "Дерниер нувел д'Алзас", който заклеймява "сляпата и упорита предпазливост на Париж".
В. "Репюблик дю сантр" споменава "жестоката дилема" за френските власти - "как да се освободят от традицията на известна благосклонност към президента Бен Али и да осъдят днес безрезервно авторитарния му, дори диктаторски уклон?"
В. "Вож матен" отбелязва, че "волята на френските власти да омаловажат отговорността на тунизийския държавен глава за кризата, която опустошава страната му се обяснява със стратегически избор - по-добре авторитарно управление, което потъпква свободите, отколкото ислямизация".
В. "Уест Франс" обаче подчертава, че "рискът от дестабилизация, който носи подобен тип социални прояви, не е добър знак, защото преградата пред ислямизма, каквато е Тунис досега, може да отслабне точно когато се набират сила тероризмът и ислямизацията на населението в Магреба и африканския Сахел" (полупустинна зона в Африка, която обхваща Мали, Мавритания, Нигер, Сенегал, Судан, Чад и Етиопия).
-----
* От 1881 г. Тунис е френски протекторат. През 1956 г. получава независимост и оттогава е имал двама президенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!