Според японските общински регистри в страната живеят общо повече от 234 354 мъже и жени на възраст над 100 години, като около 1000 от тях надхвърлят 150.
Само че всички тези хора са неоткриваеми, те не фигурират в демографските и социалните статистики в страната.
В началото на лятото министерството на правосъдието започна разследване, след като бяха установени случаи на хора, починали отдавна, чиито семейства не докладвали смъртта им, за да получават пенсиите им.
През август беше съобщено за 26 столетници, които са неоткриваеми в Япония, като мнозина от тях са с този статут от десетилетия.
Проверките били предприети, след като беше установено, че мъж и жена, за които се твърдеше, че са съответно на 111 и 113 години, и които бяха обявени за най-възрастните жители на Токио, са мъртви от десетки години.
Тези драстични случаи накараха правителството да нареди инспекция на национално равнище, за да се издирят повече от 40 хил. столетници, живеещи в страната. Сега обаче се оказва, че броят на столетниците фантоми е многократно по-голям.
Властите наредиха на кметствата да проучат най-подробно своите граждански регистри, като стигнат до най-възрастните хора, за да може да се изясни положението на всеки.
В рамките на това разследване са регистрирани случаи на хора, които са починали още по време на Втората световна война или непосредствено след нея, но чиято кончина не е вписана в регистрите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!