Т рима осъдени на смърт затворници заведоха дело срещу японското правителство, като твърдят, че екзекуцията чрез обесване е жестока и трябва да бъде отменена, съобщи техният адвокат.
Япония е една от малкото икономически развити страни, в които все още се прилага смъртното наказание, а обесването е единственият метод за екзекуция в продължение на около век и половина.
Триото в центъра за задържане в Осака, чиято самоличност не се разкрива, "иска да се забрани смъртта чрез обесване", заяви адвокат Кьоджи Мизутани пред АФП.
12-годишна присъда грози тазгодишния носител на Нобелова награда за мир
Той допълни, че те искат и обезщетение от 33 милиона йени (238 000 долара) за причиненото им психическо страдание, откакто са получили смъртна присъда, от 2000 г. насам.
Евентуална правна победа би довела до зашеметяващи промени в законите за екзекуциите в Япония, където обществената подкрепа за смъртното наказание е висока въпреки международните критики.
Повече от 100 души са осъдени на смърт, включително много серийни убийци.
Обикновено екзекуциите се изпълняват дълго време след произнасянето на присъдата, като затворниците се държат с години в карцер и им се съобщава за предстоящата смърт само няколко часа преди това.
Когато настъпи моментът, осъдените със завързани очи се отвеждат на място с вързани крака и оковани ръце, преди да се отвори врата под тях.
Механизмът се задейства в съседна стая, където няколко служители натискат едновременно по един бутон, без да се казва кой от тях е "действащ".
Миналата година двама затворници заведоха отделно дело срещу системата за късно предупреждение, като твърдяха, че тя причинява психологическа болка.
Мизутани призова за повече "открити дискусии" около смъртното наказание в Япония, което често се третира потайно.
През юли страната екзекутира мъж, осъден за убийството на седем души по време на нападение с камион и нож през 2008 г. в електронния квартал Акихабара в Токио.
Трима други затворници бяха обесени през декември 2021 г. - първите екзекуции след двегодишно прекъсване и първите, наредени от администрацията на министър-председателя Фумио Кишида.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!