Я пония днес приведе в бойна готовност системите си за противовъздушна отбрана, способни да прихващат балистични ракети, и предупреди, че ще свали всеки снаряд, който застрашава територията ѝ, след като Северна Корея я уведоми, че между 31 май и 11 юни ще изстреля сателит, предаде Ройтерс.
Въоръжената с ядрено оръжия Северна Корея заяви, че е завършила първия си военен шпионски спътник, а лидерът Ким Чен-ун е одобрил последните приготовления около изстрелването. По-рано през този месец според съобщение на севернокорейската агенция КЦНА той е инспектирал военна инсталация за сателити. Според агенцията Ким одобрил следващите стъпки на временната комисия за подготовка за изстрелване на сателити в космоса.
"Правителството приема, че има вероятност сателитът да премине над територията на нашата държава", заяви главният секретар на японското правителство Хироказу Мацуно на редовен брифинг, след като Пхенян информира японската брегова охрана за планираното изстрелване.
Полша: Започваме изпълнението на програмата "Орка"
Заповедта на министерсвтото на отбраната е първата в отговор на севернокорейско изстрелване в космоса от 2016 г. насам. През април Токио изпрати във водите на Източнокитайско море разрушител, оборудван с прехващащи зенитни ракети "Standart Missile-3" (SM-3), които могат да поразяват цели в космоса, и разположи на островите Окинава наземни ракетни компекси "Пейтриът ПАК-3" (PAC-3), предназначени да поразяват бойни глави по-близо до земята.
Япония очаква КНДР да изстреля ракетата носител със сателита над югозападната островна верига, както направи през 2016 г., заяви говорител на министерството на отбраната.
Държавните медии в Северна Корея разкритикуваха плановете на съперниците на страната - Южна Корея, Япония и САЩ - да обменят данни в реално време за изстрелването на ракети от страната на Пхенян, като обвиниха трите страни, че обсъждат "застрашаващи мерки" за затягане на военното сътрудничество.
Анализатори твърдят, че сателитът е част от технологична програма за наблюдение, включваща безпилотни летателни апарати, която има за цел да подобри способността на страната да нанася удари по мишени в случай на война.
През последните месеци Северна Корея извърши редица изстрелвания на ракети и изпитания на оръжия, в това число и на нова междуконтинентална балистична ракета, задвижвана с твърдо гориво.
За да изстреля сателит в космоса, Пхенян ще трябва да използва технология на ракети с голям обсег, която е забранена от резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, отбелязва Асошиейтед прес. Предишните ѝ извеждания в орбита на сателити за наблюдение на Земята бяха разглеждани като прикрити ракетни тестове.
Японският външен министър предупреди: Китай и Русия правят това
Японският министър-председател Фумио Кишида заяви пред журналисти, че всяко изстрелване на севернокорейски ракети ще бъде сериозно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, осъждащи ядрената и ракетната дейност на страната. "Настоятелно призоваваме Северна Корея да се въздържа от изтрелване", написа кабинетът му в "Туитър" и добави, че ще си сътрудничи със съюзниците си САЩ и Южна Корея, както и с други държави, и ще направи всичко възможно, за да събере и анализира информация за всяко изстрелване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!