О ператорът на засегнатата японска атомна електроцентрала Фукушима заяви, че ще изпрати сонда вътре в повреден реактор тази седмица за пробно отстраняване на радиоактивни отломки, предаде АФП.
Токийската електрическа компания (Tepco) има за цел да извлече малка проба от приблизително 880 тона радиоактивни отпадъци, за които се смята, че се намират в реакторите на ударената от цунами атомна централа.
Пробата ще бъде изследвана за улики относно състоянието на вътрешността на реакторите и тяхното опасно съдържание. Това е и решаваща стъпка към извеждането на централата от експлоатация.
„Ще продължим внимателно, като поставим безопасността като наш най-голям приоритет“, каза представител на Tepco.
Approximately 30 people died from blast trauma and acute radiation syndrome in the seconds to months following the Chernobyl disaster in April 1986.
— Morbid Knowledge (@Morbidful) August 16, 2024
Eight months later, workers discovered a black, lava-like substance beneath the damaged No. 4 reactor, resembling a man-made… pic.twitter.com/3DfLcVcQQO
Отломките имат толкова високи нива на радиация, че Tepco трябваше да разработи специализирани роботи, които да функционират вътре.
Премахването му отдавна е наречено най-плашещото предизвикателство в продължилия десетилетия проект за извеждане от експлоатация на атомната централа Фукушима Даичи.
Три от шестте реактора на Фукушима работеха, когато цунамито връхлетя на 11 март 2011 г., повреди охладителните системи и ги разтопи в това, което се превърна в най-лошата ядрена катастрофа след Чернобил.
В три блока на централата във Фукушима горивото и други материали се стопиха и след това се втвърдиха в силно радиоактивни „отломки от гориво“.
If China makes such demands of Japan, Japan should also demand that they take seawater samples from Chinese nuclear power plants and compare the data from both sides.#fukushima #CCTV
— 7L7 o_o 0L0 (@7L7o_o) August 17, 2024
処理水 中国が独自の海水採取要求#Yahooニュースhttps://t.co/UO4JJ9r7UM
Tepco разположи през февруари два мини-дрона и робот с форма на змия в един от трите ядрени реактора, като част от подготовката за задачата за отстраняване.
Очаква се най-новата сонда, оборудвана с роботизирана ръка, да отнеме около седмица, за да достигне до радиоактивни отломки вътре в реактора. Тя трябва да се появи отново с пробата следващия месец.
Япония започна преди почти година да изпуска отпадъчните води от засегнатата централа в Тихия океан.
Стъпката предизвика дипломатически спор с Китай и Русия, които забраниха вноса на морски дарове, въпреки че Япония настоява, че изхвърлянето е безопасно, мнение, подкрепено от атомната агенция на ООН.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: 10 любопитни факта за Чернобил
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!