Я пония изстреля днес ракета носител със сателит за събиране на разузнавателна информация, чиято мисия е да наблюдава движението във военните обекти в Северна Корея, както и да предоставя картина на климатичните промени, с което да подобри реакциите при природни бедствия, предаде Асошиейтед прес.
Ракетата "Ейч Ту Ей" (H2A), изстреляна от компанията "Мицубиши хеви индъстрис" (Mitsubishi Heavy Industries Ltd.), излетя от космическия център "Танегашима" в Югозападна Япония с оптичния сателит, който е държавен. Изстрелването на сателита се вписва в усилията на Токио в разузнавателната сфера, имащи за цел бързо изграждане на японския военен потенциал, отбелязва АП.
Северна Корея изстреля още две балистични ракети към Японско море
Сателитът може да заснема изображения дори при тежки метеорологични условия. Япония започна програмата за събиране на разузнавателна информация чрез спътници, след като през 1988 г. севернокорейска ракета прелетя над нейната територия, и има цел да създаде мрежа от 10 спътника, които да забелязват предполагаемите изстрелвания на ракети и да осигуряват ранно предупреждение.
Правителството на министър-председателя Фумио Кишида, съгласно приетата през 2022 г. стратегия за национална сигурност, настоява за разполагането на произведени в Съединените щати ракети с голям обсег "Томахоук" (Tomahawk) и други крилати ракети през следващата година, за да изгради по-големи способности за нанасянето на удари, излизайки извън границите на следвоенния си пацифистки принцип за самозащита, позовавайки се на бързото развитие на оръжията в Китай и Северна Корея.
Северна Корея е изстреляла балистична ракета към Японско море
Днешното изстрелване бе следено отблизо, тъй като то предхожда планираното изстрелване на новата ракета носител "Ейч Три" (H3), разработена от "Мицубиши хеви индъстрис" и Японската агенция за аерокосмически изследвания като наследник на "Ейч Ту Ей" (H2A). Първият изпитателен полет на новата ракета носител през миналата година претърпя провал.
Ракетата носител "Ейч Ту Ей" (H2A) е задвижвана с течно гориво и разполага с два допълнителни двигателя, задвижвани с твърдо гориво, като има 41 поредни успешни изстрелвани, последвали неуспеха през 2003 г. Посочените данни показват, че ракетата носител има 98% успеваемост при изстрелванията, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!