Т аралеж, коза, прасенце и чаша кафе: да си поръчаш напитка в заведение и да галиш сладки животинки.
В Япония този тип заведения са особено нашумели. Защитниците на животни протестират срещу новата мода.
Едно такова нашумяло кафене "за галене на животинки" е "Mipig". В него стресирани клиенти могат да се отпуснат за половин час в компанията на домашно прасенце и ароматна чаша кафе.
Коридата - изкуство или кърваво мъчение?
Първите трийсет минути престой в кафенето "Mipig" в компанията на сладко животинче струват 6.50 евро. За всеки следващ половин час клиентите заплащат около четири евро.
Задължително е да се поръча поне една напитка, като цените започват от 4,90 евро. Освен това домашните прасенца могат да бъдат закупени. Те са доставени от Великобритания и струват по 2400 евро, разказва "Дойче веле".
Today, cat and puppy cafes proliferate in Japan, and now there are also places where you can have quality time with ferrets, hedgehogs, owls, ferrets, rabbits, parrots, goats or reptiles.
— DW News (@dwnews) 21 май 2019 г.
But the rise of pet cafes comes with questions of animal welfare.https://t.co/5XlmhFugMp
С котки, гущери, кози срещу стреса
Идеята за създаването на пространства, в които хората могат да галят животни, се ражда през 2004 година в Осака. Там се открива първото кафене, в което клиентите могат да си играят с котки. След неговия успех идеята се разпространява и в други градове, а собствениците разширяват концепцията и започват да включват и други видове животни - например таралежи, зайци, кози, гущери.
"Много японци вярват, че близкият контакт с животните оказва лечебен терапевтичен ефект върху човек, който е подложен на голям стрес в ежедневието си", обяснява Кевин Шорт от университета за информационни науки в Токио. "Кафенето предлага на хората възможност да се докоснат до животните за ограничен период от време, без да се налага да притежават домашен любимец."
"Таралеженото кафене на Хари" в Йокохама пък може да се похвали с 50 бодливи животинки, както и със сурикати, порове и голям гущер. Животните се намират в заградено помещение. Сурикатите веднага се заиграват с всеки, който влезе при тях. Те обичат да се катерят, да дъвчат връзките на обувките и краищата на дрехите, до които се докопат. Също толкова пъргави са и поровете, затова персоналът на кафенето трябва непрекъснато да внимава да не избягат от заграденото помещение. Таралежите са по-сдържани.
Animal welfare groups criticize owl cafes in Japan as the country experiences a boom in animal restaurants: https://t.co/lyn0vYMkOB pic.twitter.com/dpwaAs0AO6
— Reuters World (@ReutersWorld) 2 март 2017 г.
"Тези кафенета вредят на животните"
Много активисти, защитаващи правата на животните, критикуват най-новата мода в Япония. Те протестират срещу кафенетата за животински ласки и срещу начина, по който се третират животинките. Много от дивите животни, които живеят в подобни кафенета, умират твърде рано. Те страдат и са подложени на голям стрес поради присъствието на хората, шума и ограничената им свобода на движение, казват защитниците на правата на животните.
Snake cafes in Japan join owls and lizards in the latest animal cafe trend 🐍 ☕ https://t.co/h18va9IcTv pic.twitter.com/jfaoaaK4DD
— Daily Mail Online (@MailOnline) 25 септември 2016 г.
Нова забрана защитава магаретата в Санторини
Щастливата развръзка: Лъвчетата Терез и Масуд заминават утре
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!