А ко някога сте се подлагали на ядрено-магнитен резонанс, знаете, че при процедурата има строга политика - "без метални предмети". Това не е някакво произволно правило или древна традиция на рентгенолозите, а необходима инструкция за безопасност.
За съжаление, хората не разбират това правило. През февруари тази година един мъж беше убит, след като вкара пистолет в апарат за ядрено-магнитен резонанс, а сега една жена се подложи на манипулацията. Тя държала оръжие в джоба си. За случаят съобщи IFL Science.
В кратък доклад за "нежелани събития", публикуван от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), се описва как пациентка е влязла в залата за ядрено-магнитен резонанс със скрит железен пистолет. Когато жената влязла в машината за ядрено-магнитен резонанс, пистолетът се привлякъл към магнита и произвел един изстрел в "дясната част на седалището".
"Пациентката е прегледана от лекар на място, който описва входните и изходните отвори като много малки и повърхностни, проникнали само в подкожната тъкан." Това се посочва в доклада, като се добавя, че преди прегледа тя е преминала през стандартен процес на скрининг за магнитни обекти.
Woman Carries A Concealed Gun In During An MRI Scan. The Inevitable Happenshttps://t.co/MbGQJSmTar
— IFLScience (@IFLScience) December 7, 2023
Апаратите за магнитно-резонансна томография работят, като създават мощни магнитни полета и радиовълни, насочени към водородните ядра (протони) във водата. Когато протоните са подложени на въздействието на магнитното поле (около хиляда пъти по-силно от магнит за хладилник), осите им се подреждат в една линия.
"Това равномерно подреждане създава магнитен вектор, ориентиран по оста на скенера за ядрено-магнитен резонанс", обяснява ученият Аби Бергер от British Medical Journal (BMJ).
"Когато към магнитното поле се добави допълнителна енергия (под формата на радиовълна), магнитният вектор се отклонява. Честотата на радиовълната, която предизвиква резонанс на водородните ядра, зависи от търсения елемент (в този случай водород) и силата на магнитното поле", казва Бергер.
"Когато източникът на радиочестота бъде изключен, магнитният вектор се връща към състоянието си на покой и това води до излъчване на сигнал (също радиовълна). Именно този сигнал се използва за създаване на образите от магнитно-резонансната томография", обяснява експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!