К онгресът на САЩ изиска проверка на хранилище за ядрени отпадъци на Маршаловите острови, което е заплашено от повишаващото се ниво на океана, пише Би Би Си.
Огромният купол, наричан в САЩ "Гробницата", е пълен с радиоактивни останки от десетки тестове на ядрено оръжие по времето на Студената война.
60 г. по-късно ядрените бомби на САЩ все още замърсяват Тихия океан
Конгресът изиска Министерството на енергетиката да изготви доклад за състоянието на обекта не по-късно от 6 месеца.
Между 1946 и 1958 г. на атола Еневеток или в близост до него се провеждат поне 40 опита с ядрено оръжие.
Кратерът от един от взривовете е използван през 70-те години за построяването на Гробницата, в която са насипани скали и други радиоактивни останки, след което е покрита с дебел бетонен покрив с диаметър 115 метра.
Докладът трябва да включва оценка какво е състоянието на външната структура и какви ще са пораженията за природата, ако повишаващите се заради глобалното затопляне нива на водата засегнат хранилището.
Ядрени инциденти, по-тежки от Чернобил
Състоянието на "Гробницата" беше обект на журналистическо разследване на "Лос Анджелис Таймс", което разкри, че там са изхвърляни отпадъци и от тестове на биологично оръжие. Освен това поне 130 тона радиоактивна почва от тестове на бомби в щата Невада са били закарани в "Гробницата" през Тихия океан.
Генералният секретар на НАТО Антонио Гутериш наскоро обсъди с президента на Маршаловите острови опасността от изтичане на радиация.
По време на ядрените опити, Маршаловите острови са били управлявани от САЩ, но от 1979 г. са независима държава.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!