Ю жна Корея заяви, че е възобновила излъчването на пропагандни предавания срещу Пхенян в Северна Корея, след като северната ѝ съседка отново е изпратила балони с боклук в страната, според доклад на Асошиейтед прес (AP).
(Във видеото: Северна и Южна Корея водят психологическа война)
Напрежението между двете страни, което води началото си от времето на Студената и Корейската война, нараства през последните месеци. От края на май досега Северна Корея е пуснала към Южна Корея над 2000 балона, пълни с отпадъци, цигарени фасове, а някои дори с тор, съобщава АП.
Сестрата на севернокорейския лидер Ким Чен Ун, Ким Йо Чен, тази седмица намекна, че Южна Корея може да очаква още балони с боклук - или нещо по-лошо - след като обвини активисти от юга, че изпращат свои балони с антипхенянска пропаганда. Според АП не е известно дали активистки групи са изпращали балони от Южна Корея през последните дни, но според съобщенията предишни такива балони са включвали флашки, заредени с южнокорейска музика и филми, които Пхенян смята за заплаха за сигурността на своята до голяма степен изолирана страна с население 26 млн. души.
В изявление на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея, получено от АП, съюзникът на САЩ заяви, че излъчванията по високоговорители са били осъществени през нощта между четвъртък вечерта и петък сутринта в районите, където Пхенян е изпратил балони с отпадъци. Излъчванията, прокарани през високоговорителите на границата и насочени към Северна Корея, са били с пропагандни материали, световни новини и поп музика.
През юни, след като Пхенян пусна балони с боклук, Южна Корея преустанови действието на споразумението за намаляване на напрежението между страните от 2018 г., което изискваше двете страни да прекратят враждебните действия по границата. Съобщава се, че на 9 юни Южна Корея е излъчила през границата поп песни, новини за южнокорейска технологична компания и критики по отношение на ракетната програма на Северна Корея.
Стратегическото партньорство, подписано миналия месец от Ким и руския президент Владимир Путин, което обещава взаимна военна помощ в случай на нападение, допълнително засили безпокойството в Сеул, особено по отношение на ядрените оръжия. По данни на Федерацията на американските учени Северна Корея разполага с около 50 ядрени бойни глави, а Русия - с около 5580.
Сеул не разполага с ядрени оръжия, но като силен съюзник на САЩ Вашингтон поддържа „ядрен чадър“ над страната. Въпреки това две трети от южнокорейците вече приветстват използването на ядрено оръжие, според проучване, публикувано преди три седмици от финансирания от правителството Корейски институт за национално обединение.
Преди това южнокорейските предавания са предизвиквали остри ответни действия от страна на Северна Корея. През 2015 г. Южна Корея възобнови излъчванията по високоговорители за първи път от 11 години, а Северна Корея отговори с артилерийски изстрели през границата, на които Южна Корея отговори, според властите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!