Норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре заяви днес, че Осло има резерви към предизвикалото сериозна полемика присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство, предаде Франс прес.
"В света на миграция, в който живеем, е необходимо Шенгенската система да бъде солидна и всички, които участват в нея, да са напълно способни да гарантират правата и задълженията си", каза министърът на пресконференция след среща с френската си колежка Мишел Алио-Мари в Париж.
Няма да е в полза на напредъка, ако системата стане по-уязвима. Смятам, че е законно и справедливо да поставим пред всяка страна, която ще се стане част от нея, въпроса доколко е способна да изпълнява изцяло функциите, свързани с присъединяването й, подчерта Стьоре, имайки предвид България и Румъния.
В същото време днес румънското външно министерство пусна комюнике, което гласи:
"Румъния напълно изпълнява критериите за Шенген решиха днес европейските страни, докато България получи поредния студен душ, след като норвежкият външен министър изрази резерви относно приемането на София.
Доклад на независими експерти, представен днес в Брюксел, потвърди, че Румъния е "изпълнила критериите" за присъединяване към Шенгенското пространство.
Оценъчният доклад за Румъния, отнасящ се до Шенгенската информационна система (ШИС), беше одобрен този петък по време на среща на оценъчната група", посочват още от министерството."
"Този доклад е положителен, той подчертава, че Румъния напълно изпълнява критериите за Шенген, свързани с ШИС и е бил приет от страните-членки, включително от френския представител, които по-рано поиска допълнително време, за да се запознае с него", пък допълват властите в Букурещ.
Според румънските власти, предишните шест доклада, засягащи подготовките на страната също са били положителни. Румъния се надяваше да се присъедини към освободената от визов режим Шенгенска зона през март 2011 г., но нейните надежди бяха попарени от лошите оценки за България.
Според тези оценки, страната ни не изпълнява изискванията за границата си с Турция.
"Лошият резултат на София дръпна назад и Букурещ.
Макар Румъния да е готова технически тя не може да бъде приета сама, защото между нея и България няма изградена шенгенска граница", призна и румънският външен министър Теодор Баконски, както и неговият унгарски колега Шандор Пинтер, чиято страна пое ротационното председателство на ЕС в началото на годината.
Все пак Будапеща продължава да поставя сред целите на своето председателство приемането на двете балкански страни в Шенген, но дали това ще стане в рамките на нейния мандат все още не е ясно.
На 21 декември миналата година Франция и Германия решиха да блокират приемането в кратки срокове на България и Румъния в Шенген от съображения за сигурност.
Двете страни смятат за преждевременно влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство през март тази година, изтъквайки, че двете страни не са постигнали достатъчно в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Тази позиция на 20 януари подкрепи и Финландия, отбелязва Франс прес.
Шенгенското пространство обхваща 25 страни и техните общо над 400 милиона граждани, които могат да пътуват свободно, без да е нужно да показват паспорта си, от Гърция до Финландия и от Португалия до Полша.
В Шенген не влизат членуващите в ЕС Великобритания и Ирландия, но участват три нечленуващи в Евросъюза държави - Швейцария, Норвегия и Исландия. Освен България и Румъния кандидат за присъединяване в него е и Кипър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!