Раждаемостта е намаляла рязко в някои от най-богатите страни в света и вероятно ще остане ниска, тъй като икономическите притеснения карат хората да обмислят по-внимателно разходите за отглеждане на деца, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от The Financial Times.
Видеото е архивно: Какво би мотивирало жените да имат повече деца
В него се посочва, че прекалено много млади хора отлагат варианта с деца към момента и въобще се отказват от подобна възможност. "Общата раждаемост в страните от ОИСР е намаляла до средно 1,5 деца на жена през 2022 г. спрямо 3,3 през 1960 година", сочи сухата статистика в проучването, базирайки се на показател за среден брой деца, които една жена ражда през живота си.
"Икономическите разходи и дългосрочната финансова несигурност влияят значително на решението на двойките дали да станат родители", коментира директорът на дирекцията за заетост, работна ръка и социални въпроси към ОИСР Стефано Скарпета.
Изключително ниско ниво на раждаемост се отчита в Южна Корея (0,7), следвана от Италия и Испания (с 1,2 деца на жена). В другата страна на класацията е Израел (2,9) и Мексико и Франция (1,8 деца). При направено сравнение на жени, родени съотвено през 1935 г. и 1975 г., то процентът им без дете се е увеличил двойно в Италия, Испания, Португалия, Полша, Естония, Литва и Япония.
The FT уточнява и, че забавящият се ръст на населението от своя страна е пречка за разширяване на икономиките, така че реално се влиза в "омагьосан кръг". Недостигът на работна ръка в ЕС вече е повече от явен.
Ниската раждаемост влияе негативно и на публичните финанси, след като по-малък брой хора допринасят и за данъчни постъпления, от които съответно се взимат разходи за заплащане при застаряващото население. Според един от авторите на доклада, Вилем Адема, решението е страните да се облегнат на политики, които да насърчават равноправното споделяне на работата и родителските ангажименти.
"Бъдеще с ниска раждаемост“ ще изисква внимание върху имиграционните политики, както и „мерки, които могат да помогнат на хората да останат здрави и да работят по-дълго време, а също и да подобрят производителността като цяло", завършва той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!