Премиерът на Италия Силвио Берлускони подаде официално оставка, предаде Ройтерс.
В същото време хиляди демонстранти се бяха събрали в центъра на Рим, за да приветстват неговото оттегляне.
Оставката беше приета от държавния глава Джорджо Наполитано на среща в президентския дворец, съобщиха от канцеларията на президента.
Във вторник, след като правителството спечели ключов вот в долната камара на парламента, но загуби абсолютното мнозинство в нея, Берлускони обяви, че ще напусне поста си.
Той обаче постави условие - че ще го направи, след като депутатите приемат пакета от мерки, изисквани от европейските партньори с цел възстановяване на доверието на пазарите към публичните финанси на Италия.
Вчера мерките бяха приети от Сената, а днес - и от долната камара на парламента (Вж. видео).
"Всенародната любов" на италианците към 75-годишния Берлускони беше показана по целия му път до подаването на оставката.
На различни места в Рим хиляди демонстранти скандираха "Оставка, оставка!" и размахваха италиански знамена. Някои носеха плакати с текстове като "Бай-бай, Силвио!" или просто "Най-сетне!"
Когато напускаше личната си резиденция, за да отиде в президентския дворец "Куиринал", кортежът на премиера бе съпроводен с викове
"Клоун, клоун" и "Край".
Самият дворец беше обкръжен плътно от тълпа, готова да празнува оставката на премиера, която го посрещна с освиркване. Оркестър и хор изнесоха импровизиран миниконцерт, изпълнявайки "Алелуя" на Хендел.
Берлускони заяви, че е дълбоко огорчен от освиркванията. Това ми причини много болка, казал той на няколко членове на ръководството на неговата партия, събрали се в личната му резиденция, преди да отиде в двореца "Куиринал".
Част от демонстрантите заявиха, че са решили да последват Берлускони до резиденцията му, а после до президентството, за да са сигурни, че ще подаде оставка.
Пред резиденцията на премиера обаче се бяха събраха и негови привърженици, които го обявиха за "уникален и неповторим" и заявиха, че ще са "като сираци" без него.
Най-вероятният следващ италиански премиер
е бившият еврокомисар Марио Монти.
Той ще трябва да поеме бремето да извади страната от дълговата криза, отбелязва Ройтерс.
В момента Монти е ректор на миланския университет "Бокони". През последните месеци той допринесе за изготвянето на редица материали, които критикуваха Берлускони и предлагаха бързи реформи на италианската икономика.
Съюзниците на Берлускони остават разединени по въпроса дали да го подкрепят.Тяхната опозиция вероятно няма да разколебае президента Джорджо Наполитано да възложи на Монти да състави временно правителство, но сигурно ще направи задачата на Монти по-трудна.
Наполитано призова днес депутатите да поставят интересите на страната над краткосрочните локални интереси - косвен апел към партията на Берлускони и неговия съюзник Северната лига да работят с новото правителство. Всички политически сили трябва да действат с чувство за отговорност, каза президентът.
Междувременно стана ясно, че европейски банки спешно продават италиански държавни облигации на обща сума 300 млрд. евро.
ИТАР-ТАСС цитира анализ в специализираното седмично издание на Томпсън-Ройтерс "Интернешънъл бизнес режим", според който "усилията на Европейската централна банка да предотврати увеличаването на доходността на италианските дългови инструменти могат да бъдат подкопани от сегашните действия на някои европейски банки".
По данни на Ройтерс към края на 2010 г. 90-те водещи европейски банки са държали в портфейлите си италиански държавни облигации на обща стойност 326 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!