Управляващата в Мианма военна хунта е подписала указ за освобождаване на лидерката на продемократичната опозиция Аун Сан Су Чжи, съобщи телевизия Евронюз, като се позова на испанската национална информационна агенция Ефе.
Представител на режима заяви по-рано днес, че видната дисидентка и носителка на Нобеловата награда за мир за 1991 г., която години наред е под домашен арест, ще бъде освободена през следващите няколко дни, предаде АФП. Друг източник от хунтата каза, че Аун Сан Су Чжи ще бъде освободена "със сигурност".
Повече от 20
години крехкият силует на Аун Сан Су
Чжи
символизира съпротивата срещу
хунтата,
която е на власт вече 48 години.
Понякога я сравняват с Нелсън Мандела, който дойде на власт, след като прекара 27 години в южноафрикански затвори, пише АФП.
Тя е дъщеря на убития герой на независимостта генерал Аун Сан.
През 1990 г. партията й Национална лига за демокрация (НЛД) унизи военния режим, печелейки 392 от общо 485-те места, за които се гласуваше. Генералите обаче отказаха да приемат резултата и жената, която мианманците наричат Дамата от Янгон, бе лишена от свобода за 15 от последните 21 години.
Аун Сан Су Чжи е родена на 19 юни 1945 г. Получава образованието си в най-добрите училища в Янгон, след което следва в Индия (където през 1960 г. майка й е изпратена като посланик), а после и в Оксфорд.
Асистент в Училището за източни и африкански изследвания към Лондонския университет, през 1972 г. тя се омъжва за британския университетски преподавател Майкъл Арис, с когото имат две деца.
През април 1988 г. Аун Сан Су Чжи се връща в Мианма при болната си майка и повече не заминава. През август същата година тя прави първото си публично изказване, пленявайки сърцата на мианманците с реч, отличаваща се с простота и достойнство, устояващо и на най-тежките изпитания.
Подкрепяна от опозицията и Запада, Аун Сан Су Чжи жертва семейството си заради каузата и когато през 1999 г. съпругът й умира от рак във Великобритания, тя остава в Мианма, опасявайки се, че ако замине, няма да може да се върне в страната си.
Мнозина й предричат
определена роля, присъствие
и бъдеще.
"Тя се превърна в институция и обществото ще се обединява около нея, докато е жива", твърди Маун Зарни, изследовател от Лондонското училище по икономика.
Освобождаването
на Аун Сан Су Чжи става броени дни след
произведените в неделя
първи парламентарни избори в Мианма от 20 години насам,
които обаче бяха бойкотирани от НЛД.
Очаквано изборите бяха спечелени от най-голямата подкрепяна от хунтата партия - Съвет за солидарност и развитие (ССР).
Тя спечели 80% от местата в двукамарния национален парламент и в регионалните съвети.
Опозиционни партии в Мианма признаха поражението си, но обвиниха хунтата в изборни измами и в принуждаване на хората да гласуват за ССР.
Втората подкрепяна от хунтата Партия на националното единство (ПНЕ) се представи зле и от общо 980 места в националния и регионалните парламенти успя да спечели едва 54.
Представители на ПНЕ също се оплакаха от измами и нередности от страна на ССР при гласуването.
Според анализатори лошото представяне на ПНЕ на изборите предотвратява опасността от разделение в хунтата, тъй като едно добро представяне на тази политическа сила би било възприето като действие срещу лидера на хунтата Тан Шве.
Хунтата не разреши на международни
наблюдатели да следят протичането на
вота.
Тя покани дипломати и журналисти да посетят определени от нея избирателни секции - предложение, което няколко посланици, включително на САЩ, ЕС и Австралия, отхвърлиха.
Западът
разкритикува вота като маскарад в
отсъствието на Аун Сан Су Чжи.
Европейският
съюз заяви, че изборите
не отговарят на международните стандарти.
На пресконференция в Индонезия, където бе на посещение, президентът на САЩ Барак Обама каза, че изборите в Мианма не са били нито честни, нито свободни.
Според американският държавен секретар Хилари Клинтън те са извадили на светло злоупотребите на военната хунта на власт в страната.
Китайското министерство на външните работи обаче похвали вота като мирен и успешен, което е илюстрация, че Пекин, който изпитва енергиен глад, се стреми да задълбочи връзките си с богатата на ресурси Мианма.
"Тези избори са добро начало за страната", пък коментира израелският посланик Ярон Майер. Той се аргументира, че "след изборите, Мианма може да се промени постепенно".
Докато подадените
гласове се брояха, в източните части на
страната се водеха
ожесточени сблъсъци
между хунтата и бунтовници
от каренското малцинство, борещо се от десетилетия за отцепване на тези територии от централната власт.
Най-малко 10 души загинаха при сблъсъците, започнали след като бунтовниците завзеха правителствени сгради в град Майвади.
Заради сраженията от този град в съседен Тайланд избягаха 18 хил. души. Армията обаче успя да отблъсне бунтовниците.
Ракета, изстреляна при сблъсъците от ръчен противотанков гранатомет, е паднала в град Мае Сот, в съседен Тайланд, и е ранила там няколко души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!