Китайският президент Ху Дзинтао призна, че страната му трябва да положи още доста усилия в областта на правата на човека, предадоха ДПА и АП.
Това стана на съвместна пресконференцията с американския президент Барак Обама по време на официалната визита на Ху в САЩ.
Китай все още се изправя пред много предизвикателства в икономическото и социалното развитие, а що се отнася до правата на човека, е нужно да се направи още много, каза китайският президент.
Той все пак подчерта, че Пекин смята правата на човека за вътрешен въпрос.
Ху заяви, че Китай ще продължи усилията за подобряване на живота на своите граждани и за насърчаване на демокрацията и върховенството на закона.
Минути преди това
недоразумения при превода
предизвикаха объркване.
Първоначално Обама предполагал, че отговорите му се превеждат едновременно на китайски език за Ху. Оказало се обаче, че преводът не бил симултанен и било нужно известно време, докато изказването му бъде преведено на китайски език.
"Съжалявам, но мислех, че имаме симултанен превод. Иначе щях да разбия отговора на по-малки части", каза Обама, след като разбра каква е била ситуацията.
Въпросът за правата на човека
беше отправен и към Ху, но той не отговори на него, с което създаде впечатлението, че избягва да засяга темата.
Когато по-късно въпросът беше повторен на пресконференцията, китайският президент с готовност коментира темата, като обясни, че първия път не е чул въпроса заради проблема с превода. Белият дом обаче твърди, че първият въпрос всъщност е бил преведен на Ху.
По-нататък на пресконференцията китайски репортер предизвика
смях сред присъстващите,
след като повдигна въпроса за превода и поиска от преводача на китайски език да преведе двата му въпроса "правилно и точно".
Не стана ясно каква е била причината за объркването.
Белият дом заяви, че китайците са поискали последователен, а не симултанен превод.
Обама прикани Ху Дзинтао да започне
диалог с духовния водач на Тибет Далай лама,
предадоха АФП и АП.
Той каза, че с Ху са обсъждали някои от най-трудните проблеми в двустранните отношения. Обама прикани Китай да зачита човешките права и добави, че двамата с Ху са се уговорили да продължат диалога по въпроса.
САЩ и Китай могат да работят заедно въпреки различията по проблема
за човешките права, продължи Обама. Американският президент призова
Китай да остави свободния пазар да определя стойността на китайската
валута, която според него е подценена.
при посещението на китайския президент Ху Дзинтао във Вашингтон, съобщи високопоставен представител на американската администрация, цитиран от световните агенции.
Съществен дял в сключените сделки се пада на самолетите на концерна "Боинг" - 19 млрд. долара.
Сключените договори са за износ и дават възможност да бъдат разкрити 235 хил. работни места в САЩ, посочи пред журналисти същият източник, пожелал анонимност.
Бе съобщено, че е подписано и
споразумение за активизиране на сътрудничеството в ядрената енергетика.
Документът предвижда двете страни да финансират създаването в Китай на център за ядрена сигурност. В него ще се обучават специалисти за подобряване на сигурността на ядрените обекти и контрола на ядрените материали.
Американците се надяват да се стигне до организиране на съвместни учения за реагиране при ядрени катастрофи и терористични нападения, както и да се обменя информация за засичането на ядрени технологии.
САЩ са похарчили милиарди долари за скъпо сътрудничество в ядрената област с Русия и често пъти са използвали този въпрос, за да стимулират задълбочаване на политическото сътрудничество. Досега обаче взаимодействието с Китай в тази област е било много ограничено, отбелязва АП.
Обама даде и държавна вечеря в чест на Ху. Това е най-високата чест, оказвана на чуждестранен лидер,
а Ху е първият китайски ръководител, удостоен с този жест за повече от 13 години.
Сред гостите на вечерята бяха бившите американски президенти Джими Картър и Бил Клинтън и бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър, но не дойдоха лидерът на демократите в Сената Хари Рийд и председателят на Камарата на представителите - републиканецът Джон Бейнър.
Вчера в интервю за телевизията на щата Невада Кей Ес Ен Ви Рийд нарече китайския президент "диктатор".
"Ще се срещна във Вашингтон с китайския президент. Той е диктатор. Може да постигне много неща благодарение на типа управление, с което разполага, - каза Рийд. - Може би не трябваше да кажа "диктатор", но формата на тяхното управление е различна от нашата и това е евфемизъм".
Разговорите между Обама и Ху и държавната вечеря, дадена от американския президент за китайски му колега,
са водеща тема за чуждите издания.
Обама посрещна китайския си колега с остра забележка, че Китай трябва да направи повече в областта на правата на човека, отбелязва британският в. "Дейли телеграф". Пищно посрещане, обещания и напомняне на Пекин за необходимостта от напредък в областта на човешките права белязаха срещата на Барак Обама с китайския му колега, пише друг британски ежедневник - "Индипендънт".
Вашингтон притисна Пекин за човешките права, отбелязва на свой ред "Гардиън".
Американският в. "Ню Йорк таймс" констатира, че по време на срещата на върха са били отчетени признаци за напредък в китайско-американските отношения. Изданието обаче отбелязва, че най-изненадващо Ху вчера е подчертал, че Китай признава и уважава универсалния характер на човешките права. Това е една доста осезаема промяна на позицията за едно правителство, което организира двугодишна кампания срещу дисидентите и прати в затвора Нобеловия лауреат за мир Лю Сяобо.
След ден на сключването на договори за милиарди долари между Вашингтон и Пекин и разговори в областта на ядрената сигурност и търговския дисбаланс, призивът на Обама към Ху за един по-свободен Китай бележи значителна промяна от неговите предходни изявления, в които той сякаш не обърна внимание на американските притеснения относно спазването на правата на човека в азиатския гигант, отбелязва в. "Вашингтон пост".
И този път визитата на китайски президент в Белия дом не мина без протести, отбелязва италианският в. "Кориере дела сера". Пред президентството демонстранти скандираха: "Ху, ти си убиец!". Подобни протести имаше и преди пет години по време на предходната визита на Ху в САЩ, когато домакин му беше Джордж Буш, припомня вестникът.
Френският в. "Фигаро" обръща внимание на политиката на администрацията на Обама към Пекин и образно я сравнява с казан, пълен със съставки, противоречиви интереси и лобита, върху който се долавя несъмнено отпечатъкът на Хенри Кисинджър, допринесъл за нормализиране на отношенията на САЩ с Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!