П рез последните години се забелязва тенденция все повече хора да обръщат внимание на здравословното си състояние и на храната, която консумират. Достатъчно ли е обаче да четем етикетите и с какво всъщност са пълни храните, които консумираме?
Десетки нарушения в кухни за детски градини и училища
При извършените през 2019 проверки на съдържанието на храните в Германия са били установени различни нередности, съобщава Федералната служба за защита на потребителите и сигурност на храните, цитирана от "Дойче веле".
Констатирани са редица замърсявания в резултат на лоша хигиена при производството и пласмента на храните, но също така и множество измами.
Потресаващо - това ли трябва да ядат децата ни в училище
Остатъци от дезинфектанти
Проверяващите установили, че в 41 от проверените случаи в сладкарници и кафенета уредите за разбиване на сметана не са били изплаквани с вода след дезинфекция.
"Съществува опасност в машината да останат следи от дезинфектанта, които след това да попаднат в сметаната", казва Михаел Кюне от Организацията за защита на потребителите.
Останки от дезинфектанти са открити и във филе от пангасиус. При обработката на рибата често се използват уреди, които не се дезинфекцирани, но така също и вода, съдържаща дезинфектанти. Рибата би трябвало накрая да се изплакне с много вода, за да се предотврати задържането на остатъци от дезинфектант, посочва Георг Шрайбер, ръководител на отдела за сигурност на храните във Федералната служба за защита на потребителите.
Грешки, които допускаме, дори когато закуската ни е здравословна
Той призовава вносителите да засилят упражнявания от самите тях контрол и да пускат на пазара само сигурни хранителни продукти.
Дезинфектантите съдържат наред с другото хлорат и бензалкониев хлорид. Хлоратът възпрепятства поемането на йод от щитовидната жлеза – тоест може да предизвика нежелани здравословни проблеми у хора с функционални нарушения на щитовидната жлеза. Бензалкониевият хлорид пък може да доведе до дразнене в стомашно-чревния тракт.
Храните, които да избягваме вечер, ако искаме да живеем по-дълго
Внимавайте със суровата кайма!
Експертите отправят предупреждения и по отношение на суровата кайма. В 7% от проверените 420 проби те са открили бактерията ешерихия коли.
При сходно проучване, направено десет години по-рано, само 0,8% от пробите са били положителни. Тези бактерии могат да предизвикат остро възпаление на червата.
"Малките деца, по-възрастните и хората с отслабена имунна система, както и бременните е най-добре изобщо да не консумират сурова кайма", казва Фридел Крамер, председател на Федералната служба за защита на потребителите.
7 неща, които не трябва да купувате в хранителен магазин
Етикетът не отговаря на истината
Макар да не е опасен, провереният от контрольорите риган се оказал неособено апетитен – щом в 13% от проверените опаковки са открити останки от маслинови листа. Във всяка пета опаковка имало и частици от други растения, включително клечки.
Сред възможните причини за фалшификацията са нарасналите цени на подправките, предполагат от Службата за защита на потребителите. И за да може риганът да бъде предложен на по-ниски цени, е "допълнен" с други растителни частици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!