О коло 115 000 британски деца били отведени от Англия и изпратени в Канада преди десетилетия.
Много от тях разказват, че са били малтретирани и наети на работа на невръстна възраст.
Джордж Биърдшоу е бил един от 115 000 британски деца, транспортирани от домове за сираци в Канада между 1869 и 1948 г. Те били използвани, като евтина работна ръка, обикновено селскостопански работници и домашна прислуга.
Техните истории за претоварване от работа и малтретиране са документирани през годините. Много от тях са загинали млади, разказва Джордж Биърдшоу. Той подозира, че някои са били убити.
Много от тези, вече пораснали деца очакват извинение, заради схемите за принуда да извършват неквалифициран тежък труд.
Днес Джордж Биърдшоу е едно от последните оцелели деца транспортирани в Канада.
Джордж е роден в Торн, Южен Йоркшир, през 1923 г. Той е изпратен в Канада, когато е едва на 14 години и е назначен като селски работник.
„Хората мислеха, че Великобритания отпраща част от изметта от улиците на Лондон, всички ни мислеха за крадци“, разказва Биърдшоу. "Някои от децата, изпратени в Канада се налагаше да спят в обора с добитъка, а вечер ставаше доста хладно", спомня си той.
Много от по-големите деца, изпратени по програмата Home Children в Канада, са се записвали в армията, за да се върнат в родината си. Джордж разказва, че е бил част от войниците, участвали във Втората световна война, като временно бил командирован в Обединеното кралство. Днес приблизително 10% от населението на Канада произлиза от децата, изпратени по програмата Home Children. В част от гробището Park Lawn в Торонто има мемориал на повече от 70 деца, чиито останки били открити през последните години в немаркирани гробове.
Мемориалът се състои от гранитен блок с парче стоманена плоча - заедно с илюминатор - взет от кораб в стила на плавателните съдове, които транспортират деца до Канада. В стоманата са издълбани имената на загинали младежи, съобщава Sky News.
То е поръчано от благотворителната организация Home Children Canada, която работи за запазване на паметта децата и за събиране на семейства, разделени от схеми за деца мигранти.
„Тази страна беше изградена на гърба на тези деца. Това е просто пародия. Никой не знаеше за ужасяващото отношение", обяснява основателят на благотворителната организация, Лори Осчефски.
„Много от тези деца бяха лишени от самоличността си. Бяха отнети от родителите си и никога повече не видяха семействата си. И на много от тях дори не беше казано кои са и откъде идват. Това е схема за трафик на хора, нарушение на основните им човешки права. Те са били настанявани във ферми и често са били принуждавани да спят в обори и неотопляеми тавани", коментира тя.
Осчефски посочва, че децата били хранени с остатъци от храна. По думите му, някои от тях били бити, когато отказвали да работят.
Home Children Canada призова канадските власти да включат историята на Home Children в образователната програма и да почетат младежите, които са се борили за Канада по време на война.
„Търсим извинение от правителството на Канада и една от основните причини е, че Канада провали живота на тези деца", добавя още Ощефски.
През 2010 г. тогавашният министър-председател на Обединеното кралство Гордън Браун се извини за онези, които са участвали в схеми за мигранти на деца към бивши британски колонии. Година по-рано бившият австралийски премиер Кевин Ръд се извини официално за ролята си в схемата.
„Правителството на Канада се ангажира да запази паметта за британските деца жива, за да можем всички да се поучим от грешките в миналото. Имиграцията, бежанците и гражданството на Канада дълбоко съжалява за тази несправедлива и дискриминационна политика, която беше в сила между 1869 и 1948 г. Подобен подход не би имал място в съвременна Канада, но ние няма да се преструваме, че това не се е случило", коментират канадските парламентаристи.
През 2017 г. в Камарата на общините е било прието предложение с единодушно съгласие за поднасяне на искрени извинения на бившите деца жертви на схемата и на потомците на тези 100 000 лица.
„Правителството признава несправедливостта, малтретирането и страданието, претърпени от British Home Children, и им благодари искрено за техните забележителни усилия, участие и принос за укрепване на нашите общности и страната ни в лицето на екстремни бедствия“, се посочва в официална позиция на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!