Президентът на Хаити Рене Превал е убеден, че холерата в страната му е докарана отвън, пише московският вестник "Росийская газета".
Превал нарече "абсолютно безотговорни" твърденията, че епидемията е избухнала на местна територия. В съседната Доминиканска република, разположена на същия остров, още не е регистриран нито един случай на холера, посочва вестникът.
Превал явно смята, че държавата му е станала обект на истинска биологична атака с цел да бъде окончателно дестабилизирана крайно трудната обстановка след разрушителното земетресение на 12 януари, пише "Росийская газета".
Кой обаче би имал интерес от биологична атака? Със сигурност не и съседите на Хаити. Ужасени, те се чудят как да се предпазят от нови тълпи бежанци, които могат да нахлуят към тях, ако епидемията в Хаити се разрасне. А повечето търсещи спасение може да са заразени с холера - тогава ще си изпати и Доминиканската република, пише изданието.
Поведението на Превал впрочем е обяснимо. Слабите президенти винаги търсят външен враг, щом не успеят сами да се справят с вътрешните си проблеми, пише руският вестник.
Последните новини от Хаити всъщност сочат, че местните власти са забавили разпространението на холерата. Експертите на Световната здравна организация (СЗО) обаче не бързат да се радват. В близките дни ще стане ясно дали смъртността е намаляла. Естествено, ако хаитянските власти не укрият реалните данни за новите жертви, добавя "Росийская газета".
До 24 октомври епидемията от холера в Хаити взе 253 жертви, а в болница бяха приети други 3115 души.
Холерата, поразила страната, е от най-опасния вид на тази болест, заяви министърът на здравеопазването Алекс Ларсен.
По данни на
Световната здравна организация това е
първата холерна епидемия в Хаити от
един век насам.
Според Панамериканската
здравна организация (ПЗО), която е
регионално представителство на СЗО обаче епидемията ще
трае години, преди да бъде изкоренена.
"Тъй като холерата здраво се е вкоренила в Хаити, за нас е ясно, че няма да изчезне до няколко години. Броят на заразените ще намалее, но в бъдеще вероятно ще има нови случаи, след като бактерия се е установила в околната среда", заяви зам.-директорът на ПЗО Джон Андрус.
Санитарните власти и хуманитарните организации трябва да се подготвят за това развитие на ситуацията, да мобилизират средства и да развият способността си за реакция, за да помогнат на хаитяните в дългосрочен план, добави той.
Холерата е силно заразна болест, която предизвиква остри стомашно-чревни разстройства. При отсъствие на незабавни грижи за рехидратиране на организма, бързата загуба на течности (болният може да загуби 10% от теглото си за 4 часа) често завършва със смърт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!