Н а днешната дата - 26 юни официално отбелязваме Международния ден срещу злоупотребата с наркотици и незаконния трафик. Е, мечтата е идеалистична и неслучайно за мнозина е химера - свят без наркотици, но както се казва, ако всички вярваме и полагаме усилия, то тя би звучала далеч по-реалистично.
Тазгодишната кампания посочва, че "ефективните политики в борбата срещу наркотиците трябва да се основават на науката, изследванията, пълното зачитане на човешките права, състраданието и дълбокото разбиране на социалните, икономически и здравни последици от употребата им".
Видеото по-горе: Какво да правим, ако дадем положителен резултат за наркотици, а не сме употребявали
Логично, на преден план идват и сухите цифри, посочени в традиционния доклад на Службата на ООН за наркотиците и престъпността (UNODC). А те са още по-тревожни - през последното десетилетие до 2022 г. броят на хората, употребяващи незаконни вещества, се е увеличил до 292 милиона. Цели 228 млн. консумират канабис, 60 млн. - опиоди, 30 млн. - амфетамини, 23 млн. - кокаин и 20 млн. - екстази.
Новата "дрога" - Нитазени
Особено притеснителна е появата на нова група синтетични опиоди, считани дори за по-опасни от фентанила - Нитазени, тъй като са сравнително непознати. Именно при тях има сериозно увеличение на смъртните случаи от свръхдоза.
Подобни има регистрирани в Ирландия, Великобритания, Естония и Латвия, заяви пред репортери ръководителят на изследователската група на Службата на ООН за наркотиците и престъпността Анджела Ме.
Тя уточни, че обикновено употребяващите хероин купуват нещо, което смятат за хероин, но то е било смесено с далеч по-евтини и по-мощни нитазени и това води до още по-висока смъртност. Наркотикът се открива едва след това, когато се правят тестове след смърт от свръхдоза.
Скок на кокаина
В обширния доклад се посочва също, че предлагането на кокаин е достигнало рекордно високи нива през 2022 г. - последната година, за която има налични данни. Докато потреблението в Съединените щати изглежда е намаляло, тестовете за отпадни води показват, че потреблението в Европа се увеличава. Само за този период, производството на кокаин достига рекорд с произведени 2757 тона – 20% увеличение спрямо 2021 г.
Легализация на канабиса
Ефективността на канабиса се е увеличила с цели четири пъти в някои части на света през последните 24 години, се посочва още в доклада.
За това спомага и фактът, че продуктът бе легализиран в Канада, Уругвай и 27 юрисдикции в Съединените щати, голяма част от които беше наситена с високо съдържание на THC (делта9-тетрахидроканабинол) вещество, за което се смята, че е основната съставка зад психоактивния ефект на лекарството. Допълнително бе установено и увеличаване на броя на опитите за самоубийство сред редовно употребяващите канабис в Канада и САЩ.
Надеждата
Докладът на UNODC подчертава, че „правото на здраве е международно признато човешко право, което принадлежи на всички човешки същества, независимо от това дали лицето употребява наркотици или дали лицето е затворено, задържано или лишено от свобода“.
Службата призовава всички правителства, организации и общности да си сътрудничат за създаване на основани на доказателства планове, които ще се борят срещу трафика на наркотици и организираната престъпност.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!