М ногохиляден протест срещу преговорите за смяна на името на Македония заля улиците на Скопие. Събралите се поискаха и предсрочни избори заради състоянието на икономиката.
Хиляди, развяващи македонски знамена и флагове на опозицията, се събраха пред сградата на Министерския съвет в Скопие.
Някои от протестиращите носеха плакати, на които беше изписано: "Македония ще победи”.
Към протеста се присъедини и лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.
Партията ВМРО-ДПНЕ, която управляваше от 2006 до 2017 г., организира голямата антиправителствена демонстрация снощи против едногодишното управление на лявото правителство и поиска предсрочни избори да бъдат свикани през март или април догодина.
От Скопие: Република Илинденска Македония отпада като име
Опозицията твърди, че правителството е некомпетентно, съсипало е икономиката на страната, понижило е заплатите и пенсиите и е позволило на корупцията да процъфтява, както и че е навредило на националните интереси, преговаряйки с Гърция за възможно ново име на страната, посочва АП.
"Гражданите са разочаровани от властта“, заявяват от опозицията
"Социалдемократическият съюз на Македония (СДСМ) цяла година връща Република Македония назад. По всякакъв начин. Една година икономиката е в застой - без никакъв растеж, една година държавата е в капан, съдилищата работят под диктат, а институциите злоупотребяват с властта. Една година, след като СДСМ е на власт, няма нищо от обещанията за 500 евро заплата, връщане на 15% ДДС, увеличение на социалните помощи, безплатно болнично лечение и 600 км нова магистрала. Всичко, което обеща СДСМ, е голяма лъжа.“ Това са посланията, които ще бъдат отправени на предстоящия протест.
Лидерът на ВМРО-ДПНЕ Християн Мицкоски каза, че протестът е "началото на края" за настоящото правителство. Той допълни, че трябва да бъде съставено правителство от технократи, което да управлява до изборите. Лидерът на консервативната опозиция заяви, че лявото правителство е предприело "апокалиптични" действия през първата си година на власт.
Премиерът Зоран Заев дойде на власт през май 2017 г. след 11 години на управление на консерваторите и насред дълбока политическа криза, породена от скандал с незаконно подслушване през 2015 г.
На митинга снощи лидерът на консервативната опозиция каза: "Измина една година на политически терор, на икономически провали и на създаване на едно прогнило общество. Младите хора се пръснаха по целия свят, защото са разочаровани".
Вселенската патриаршия се заема с Македонската църква
Преди протестът вътрешният министър на Македония Оливер Спасовски пък каза, че лявото правителство е прекарало едната си година на власт в работа за възстановяване на Македония след 11 години на консервативно управление.
"Правим фундаментални промени в нашата страна, промени, които освобождават една страна в плен, промени, които носят справедливост и доверие в институциите", заяви той и допълни, че лявото правителство поправя десетилетието на щети и травма, извършени срещу гражданите, народа и Република Македония.
По въпроса за името на Македония и спорът между Скопие и Атина лидерът на консерваторите Мицкоски каза на протеста снощи, че неговата партия никога няма да подкрепи промяна на конституцията с цел смяна на името.
Заради спорния казус Гърция блокира перспективите на Македония за членство в НАТО и ЕС.
Македонска телевизия: Ново име за Македония, план за ЕС
Франс прес определя протеста от снощи в Скопие като демонстрация на хиляди симпатизанти на националистическата десница, протестирали срещу смяната на името на тяхната страна, за което се водят преговори с Гърция. Агенцията припомня, че според Македония и Гърция дискусиите за името са във "финален стадий", а премиерите на двете страни Зоран Заев и Алексис Ципрас изразяват волята си да приключат с този спор, датиращ от четвърт век. Всяко решение ще бъде обект на референдум, обяви още в сряда Заев. Всяко решение ще стане повод и за промяна в конституцията на Македония.
Франс прес отбелязва и че унгарският премиер Виктор Орбан е дал подкрепата си за новия лидер на ВМРО-ДПНЕ чрез видеопослание. В него той е похвалил "смелите и мъдри лидери, които не се поддават на натиска на чужди сили".
По въпроса за спора за името на Македония досега се споменаваха варианти като Горна Македония, Северна Македония, Илинденска Македония или Македония-Скопие.
Високопоставен представител, пожелал да запази анонимност, е заявил, че вариантът Северна Македония "е в добра позиция" да бъде предпочетен през останалите варианти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!