Е ксперт заяви, че изменението на климата може да е стимулирало цъфтежа на планктона, който в четвъртък е довел до изхвърлянето на хиляди мъртви риби на около 4-километров плаж в южната провинция Чумфон в Тайланд.
Тон Тхамронгнавасават, заместник-декан на Факултета по рибарство към университета "Касетсарт", обяснява смъртта на рибите с цъфтежа - естествено явление, което намалява нивата на кислород във водата и води до задушаване на рибите.
"Различни природни явления, като избелване на коралите или цъфтеж на планктона, се случват естествено от хиляди до десетки хиляди години. Когато обаче настъпи глобално затопляне, то засилва и увеличава честотата на съществуващите явления", каза той.
Climate change might have stimulated a plankton bloom that caused thousands of dead fish to wash up along a three-to-four-kilometer stretch of beach in Thailand's southern Chumphon province, an expert said https://t.co/7uouQKaXN3 pic.twitter.com/pXJhbFWemD
— Reuters (@Reuters) June 23, 2023
Според местните власти цъфтежът на планктона се случва веднъж или два пъти годишно и обикновено продължава два до три дни.
Длъжностните лица са събрали морска вода за по-нататъшна оценка и анализ.
In Thailand, thousands of dead fish washed up on a beach.
— DW News (@dwnews) June 23, 2023
Climate change might have stimulated a "red tide" that caused the deaths, a Thai expert says. pic.twitter.com/Pxj59XAp7t
Глобалните температури на морската повърхност през април и май са най-високите, регистрирани за тези месеци, според британската метеорологична служба, която заяви, че причината е както появата на естественото климатично явление Ел Ниньо, което оказва влияние върху затоплянето в световен мащаб, така и предизвиканото от човека изменение на климата, което означава по-високи температури за океаните и сушата.
Този месец хиляди мъртви риби бяха изхвърлени на плажовете в Тексас, а експертите предупреждават за цъфтеж на водораслите по британското крайбрежие в резултат на повишаването на температурата на морето.
В Южна Калифорния стотици делфини и морски лъвове изплуват на плажовете мъртви или болни на фона на цъфтеж на токсични водорасли. Макар че цъфтежът на водораслите в Калифорния беше причинен по-скоро от силното крайбрежно вълнение, отколкото от високите температури, учените твърдят, че изменението на климата вероятно ще увеличи цъфтежа на токсични водорасли, тъй като някои от тях процъфтяват в топли води.
"Независимо дали става въпрос за Австралия и места като Големия бариерен риф или дори места в Англия, които в момента изпитват доста силни морски горещини, това наистина ще бъде пагубно за местните екосистеми", казва Сара Пъркинс-Киркпатрик, климатолог от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!