Тя обаче не изрази пряко подкрепа към френската министърка на финансите Кристин Лагард, която се смята за фаворитка за овакантеното след оставката на Доминик Строс-Кан място.
Клинтън заяви в Париж, че САЩ "не са взели отношение по никоя от кандидатурите все още".
Тя обаче добави: "Позволете ми неофициално да кажа, че приветстваме възможността жени, които имат добра квалификация и опит, да оглавяват важни организации като МВФ".
Въпреки че темата за ръководството на фонда не е част от официалната програма на срещата на върха на Г-8, тя е била дискутирана в рамките на двустранни срещи, по думите на френския президент Никола Саркози.
"От това, което чух, всички смятат, че Кристин Лагард е жена с големи качества", каза той на пресконференция.
Френският министър на отбраната и ветераните Жерар Лонге, който е на двудневна визита в Индия, заяви пред журналисти, че Лагард ще поседи Делхи, където ще започне предизборната си кампания за поста управляващ директор на МВФ.
Индия и други страни с нововъзникващи пазарни икономики призовават за реформа във фонда, чието предназначение е да отпуска спешни заеми на държави в кризи. Те обаче не излязоха с общ кандидат за шеф на МВФ.
Нововъзникващите икономически сили твърдят, че изборът на директор на МВФ трябва да се основава на компетентност, а не на националност. Те призоваха да бъде сложен край на неписаното правило, според което МВФ се оглавява от представител на Европа.
Кристин Лагард обяви на 25 май , че ще се кандидатира за изпълнителен директор на МВФ. Още преди да обяви кандидатурата си официално, тя получи подкрепата на редица европейски и световни лидери.
Източник от ЕС посочи, че 55-годишната Лагард със сигурност ще бъде европейският кандидат за поста, въпреки че в момента тя е разследвана от властите в родината си по обвинения за злоупотреба с власт.
"Имам напълно чиста съвест по отношение на тези обвинения", подчерта Лагард, след като обяви кандидатурата си.Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че "изцяло" подкрепя кандидатурата на французойката.
Няколко европейски страни, сред които Великобритания, застанаха зад кандидатурата на Лагард, но тя може да срещне съпротивата на Бразилия, Русия, Китай и Южна Африка, които биха искали ръководителят на МВФ да бъде от страните с нововъзникваща пазарна икономика.
По образование правист в областта на трудовото и антитръстовото законодателство, Лагард няма академично потекло, нито докторат по икономика, което помогна на Доминик Строс-Кан да спечели уважението на евпорейските лидери и служителите на МВФ.Тя обаче е придобила опит в процес на работата си при срещите си с МВФ по време на сегашното френско председателство на Г-20 и кризата в еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!