П овишаването на морското равнище, съчетано със зачестилите бури в последните години, причинява по-бърза от обикновено ерозия на плажовете и бреговата линия на Хаваите.
„Крайбрежните проблеми са свързани с изменението на климата. Всеки, който живее тук на Хаваите е океанограф... Гледаш приливите и отливите... обръщаш внимание на вълните.
Не можеш да игнорираш или да забравиш проблемите, защото ги виждаш всеки ден“,
казва специалистът по крайбрежни проблеми Тара Оуенс.
Според скорошен доклад на ProPublica, три от големите острови на Хаваите са загубили приблизително една четвърт от плажовете си. Нивото на морето също се повишава с около 2,5 сантиметра на всеки четири години, заплашвайки 70% от бреговата линия на Хавай.
Оуенс каза, че само в Мауи 85% от бреговата линия ерозира и в резултат на това плажовете се „стесняват“. „Тук, на Хаваите... нашата общност е много наясно и е ангажирана и мисля, че това е нещо, което трябва да споделим с останалата част от страната, която може да не успее да види това, което виждаме ние“, продължи тя.
В отговор на доклада на ООН „Червен код за човечеството“ и на възможната „загуба на активи от 3 млрд. долара през следващите няколко години“,
Хаваите станаха първият щат, който обяви извънредно положение за климата,
според кмета на Мауи Майк Викторино.
„Освен ако не предприемем действия днес, ще загубим цялата красота, много от нашите плажове не само в този щат, но и по целия свят“, категоричен е той.
Викторино обвини компаниите за изкопаеми горива, че играят основна роля в ефектите от изменението на климата, които Мауи изпитва. Според проучване, проведено от Държавната енергийна служба на Хаваи, държавата очаква да плати „най-малко 19 000 000 000 долара в загуби само от повишаването на морското равнище“.
„Индустрията на изкопаеми горива не е била откровена с хората по света, с островна държава като нас, в всички островни държави като нас, а
островните държави са тези, които страдат най-много, най-бързо“,
каза кметът.
ООН съобщи, че скокът в покачването на морското равнище, който тласка населението навътре и повишаването на температурата в океана, може да се дължи на повишаването на глобалната температура. Докладът също така посочва, че Земята е опасно близо до достигане на глобално затопляне с 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
Според доклада на ООН, ако Земята достигне затопляне от 2 градуса по Целзий, населението ще изпита екстремни горещини, които „по-често биха достигали критични прагове на търпимост“. В доклада се посочва, че тези крайности вероятно ще засегнат производството на естествена вода, селското стопанство и цялостното здраве.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!