Х иляди жители на Хаити бягат от икономическата и политическа нестабилност на страната. Първата спирка за мнозина е Южна Америка, където някои се опитват да работят.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Остин Ландис в своя репортаж от Некокли, Колумбия.
Откакто Клефтън Аристе е напуснал Хаити преди шест години, мечтаната му дестинация е била Съединените щати.
Той научил английски, като слушал американска рап музика. Самият Аристе е записал музикален видеоклип, докато живеел в Чили, разкрива още VOA.
Аристе напуснал Хаити през 2017 г., защото искал да има възможност да създава музика и да работи.
Според данни от миграционните власти на Панама, жителите на Хаити са сред първите три националности, които преминават през Дариенската пропаст по пътя си към САЩ. Подобно на Аристе, мнозина първо се опитали да работят в Чили или Бразилия, преди да продължат да пътуват.
Насилието в столицата на Хаити през последния месец означава, че повече мигранти може би са напът да напуснат страната.
Сега банди контролират по-голямата част от Порт-о-Пренс. Под техен натиск премиера на страната подаде оставка.
„Летището не работи. Доковете не работят. Пътищата са блокирани. Хората просто са затворници в района, в който живеят”, коментира Нора Лав от Международния спасителен комитет.
Според панамски служители повече от 46 000 хаитяни са пресекли границата през 2023 г., а около 5 000 са я преминали от началото на тази година.
Последните данни от митниците и граничната служба на САЩ показват, че агентите са се натъкнали на повече от 10 000 граждани на Хаити на границата между САЩ и Мексико през януари.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!