П артиите от опозицията в Шри Ланка се срещнаха, за да се споразумеят за излъчването на ново правителство ден след като президентът и премиерът на страната предложиха да подадат оставки.
Това се случи след най-драматичния ден на продължилия с месеци политически хаос, през който разгневени от икономическата криза протестиращи щурмуваха домовете на лидерите, предаде Асошиейтед прес.
Президентът на Шри Ланка Готабая Раджапакса е информирал премиера Ранил Викремесингхе, че ще подаде оставка, предаде също Ройтерс, позовавайки се на информация от канцеларията на премиера.
Председателят на парламента по-рано каза, че Раджапакса ще подаде оставка в сряда, след като хиляди протестиращи щурмуваха официалната резиденция на президента.
Президентът на Шри Ланка ще се оттегли от поста си на 13 юли
Протестиращи все още са в резиденцията на президента Готабая Раджапакса, в неговата канцелария, както и в дома на премиера.
Те заявиха, че ще останат там докато оставките не бъдат подадени официално. Президентът нареди по-рано незабавно да бъде раздадена на хората пратка с газ, което предполага, че той все още изпълнява длъжността си.
Протестиращи запалиха двореца на президента в Шри Ланка (СНИМКИ/ВИДЕО)
В столицата са разположени военни, но те само набюдават тълпите от хора, нахлуващи в резиденцията на Раджапакса. Началникът на щаба на отбраната на страната Шавендра Силва призова за обществена подкрепа за поддържането на законност и ред.
Висш представител от основната опозиционна партия в Шри Ланка каза, че са били проведени разговори с другите партии, както и с депутати, отцепили се от управляваща коалиция на Раджапакса и са планирани още срещи. Все още не е ясно дали е било постигнато споразумение.
Блинкен обвини Русия за кризата в Шри Ланка
Друг депутат от опозицията каза, че опозиционните партии заедно биха могли да съберат достатъчно депутати за мнозинство в парламента, след което биха могли да призоват Раджапакса да назначи ново правителство и да подаде оставка.
В събота премиерът Ранил Викремесингхе каза, че ще напусне поста си, след като бъде сформирано ново правителство. Натискът срещу двамата лидери се засилваше на фона на икономическия срив, който причини остър недостиг на стоки от първа необходимост.
Шри Ланка, в която живеят 22 милиона души, е изправена пред най-тежката си икономическа криза от 70 години насам. Инфлацията достигна рекордните 54,6% през юни и се очаква да се повиши до 70%, което хвърли в крайна бедност голяма част от населението. От месеци Шри Ланка страда от недостиг на храна и гориво, продължителни прекъсвания на тока и непрекъснато растяща инфлация, след като остана без чужда валута за внос на жизненоважни стоки.
Правителството просрочи външния си дълг от 51 милиарда долара и потърси помощ от Международния валутен фонд. Премиерът на страната вече подаде днес оставка и призова президента да направи същото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!